Председателят на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу произнесе днес първото в историята на ЕС слово "За състоянието на съюза" пред депутатите от Европейския парламент.
Наименованието е взаимствано от речта, която президентът на САЩ, по традиция от 1790 г., произнася всяка година (State of the Union) пред Конгреса.
Решение от миналата седмица на председателите на парламентарни групи да бъдат глобени отсъстващите днес депутати от Европарламента предизвика дискусия в кулоарите.
Председатели на политически групи бяха притеснени, че гостът може да говори в полупразна зала, независимо че депутатите в Европейския парламент са 736.
Словото и дебатите след него са изключителни важни, особено за Европейския парламент, който получи засилени права с Лисабонския договор, заяви председателят на парламента Йежи Бузек.
Тази сутрин пленарната зала не бе съвсем пълна, въпреки заплахата. Някои депутати решиха да не присъстват в знак на протест.
Накараха ме да се чувствам като ученичка, която е длъжна да бъде в час, заяви европейска депутатка. Протестирайки срещу решението за възможно наказание, тя каза, че ще изслуша в своя кабинет в Европейския парламент словото на председателя на
Европейската комисия.
След протестите решението за глобите отпадна.
В 30-минутната си реч Жозе Барозу очерта сегашното икономическо, социално и политическо положение в Европейския съюз.
Той вижда
пет големи предизвикателства пред съюза през следваща година:
- справяне с икономическата криза и засилване на икономическото управление
- възстановяване на икономическия растеж и увеличаване на трудовата заетост
- създаване на европейска зона на свободата, правото и сигурността
- започване на преговори за приемане на балансиран и съвременен бюджет на Европейския съюз
- засилване на ролята на съюза в световен план.
За посрещане на някои от тези предизвикателства Европейската комисия ще предложи тази есен стратегия за увеличаване на икономически растеж и за намаляване на безработицата, следващия месец ще представи "нова индустриална политика на Европейския съюз в глобалния свят", както и план за действие за постигане на по-голяма енергийна ефективност.
Европейската комисия ще обърне също така особено внимание на укрепването на единния пазар в Европейския съюз.
От 20 млн. малки и средни предприятия в ЕС едва 8% използват възможностите на трансграничния обмен. Това е недопустимо, изтъкна Барозу.
Според председателя на Групата на Европейската народна партия Жозеф Дол има три начина да бъде подсилен Европейският съюз - укрепване на икономиката и намаляване на разликите между държави и граждани чрез серия от мерки за икономическо подпомагане и възвръщане на доверието на инвеститорите, активност в общата външна политика, за да се засили ролята на Европейския съюз в света, насочване на инвестициите към научните изследвания, иновациите, образованието, обучението, към укрепване на европейския отбранителен потенциал.
Дол посочи едно несъответствие - европейците често критикуват Европейския съюз, че не винаги отговаря на техните очаквания и не помага достатъчно за решаване на проблемите им, а в същото време проучванията на общественото мнение от години сочат, че желанието е за "повече Европейски съюз".
Жозеф Дол отправи призив към председателя на Европейската комисия и към комисарите да предложат повече мерки и да настояват за по-дълбоки реформи в страните от Европейския съюз в името на укрепването на съюза.
Необходимо е също комисарите да обясняват подробно на европейските граждани всеки проект, защо и как ще се харчат техните пари, както и че парите за общите проекти ще се използват по-добре, отколкото от отделните страни, каза Дол.
"Расизмът и ксенофобията нямат място в Европейския съюз
Когато се появи проблем в тази област, трябва да действаме отговорно. Отправям най-настоятелен призив да не се събуждат злите духове от европейското минало", изтъкна председателят на ЕК.
Той отправи скрита критика към Франция за експулсирането на роми, като заяви, че правата на гражданите трябва да бъдат уважавани навсякъде в ЕС, отбелязва Ройтерс. Барозу не спомена Франция поименно, но заяви, че европейските правителства са длъжни да спазват правата на малцинствата, точно както европейските граждани са длъжни да уважават закона.
По време на дискусията Жозе
Барозу беше обвинен от европейските социалисти и демократи, че прави отстъпки пред Франция и Германия
за европейската политика и разкритикуван заради поредица политически грешки, в това число и досегашното му мълчание за политиката на Франция към ромите.
"Състоянието на Съюза днес не е добро. Не е добро, защото Вие и Вашата Комисия не успявате да играете ролята, която ви е предоставена от договорите, или поне не успявате да я играете както трябва", обърна се лидерът на европейските социалисти и демократи в Европарламента Мартин Шулц към председателя на ЕК.
"Прекалено дълго правихте отстъпки на френско-германския борд на директорите, който сега управлява Съвета ", добави Шулц.
"Европа ще успее само ако ние защитаваме нашите фундаментални ценности. Европейските ценности не включват нито расизма, нито ксенофобията", подчерта Шулц.
Той разкритикува поименно и френския президент Никола Саркози, френския премиер Франсоа Фийон и министъра на вътрешните работи Брис Ортфьо, отправи критики и към икономиката и социалната политика.
Според Шулц спираловидно покачващата се безработица води до масова бедност, докато банкерите продължават да прибират милиарди под формата на бонуси.
"Искам да чуя от Вас как можем да елиминираме пропастта, разделяща имащите от нямащите", попита Шулц председателя на ЕК.
Франция се оказа на обвинителната скамейка днес в Европейския парламент
в Страсбург заради политиката към ромите, отбелязва Франс прес.
Редица евродепутати обявиха за неприемлива политиката на Париж към ромите, като отбелязаха, че тя противоречи на правото на свободно движение на хора в Европа.
Лидерът на европейските либерали Ги Верхофстат заклейми "поддаването на популистко, а понякога и на расистко изкушение", което се наблюдава във Франция и в други страни от ЕС.
Това поведение е несъвместимо с принципите, които са в основата на нашия Съюз, подчерта той.
"Ромите са европейски граждани, пълноправни европейски граждани. Ние никога няма да приемем накърняването на техните права. Тази Европа трябва да остане континент на свободата и на толерантността", подчерта лидерът на либералите в ЕП.
Според лидера на Зелените в ЕП Даниел Кон-Бендит политиката на Франция към ромите категорично противоречи на европейските договори.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!