Председателят на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу поиска контрол на сигурността на Комисията след твърденията за шпиониране на институциите на ЕС от САЩ, съобщи говорителка на ЕК.
"Предвид тези твърдения президентът Барозу нареди на компетентните служби на Комисията да пристъпят към пълен контрол на сигурността", заяви Пиа Аренкилде-Хансен на пресконференция.
Германският седмичник "Шпигел" съобщи вчера, че шпионската програма на Агенцията за национална сигурност на САЩ била насочена срещу институциите на ЕС. Според изданието програмата се състояла в поставяне на микрофони в представителството на ЕС във Вашингтон и проникване в мрежата за четене на имейлите и вътрешните документи. Представителството на ЕС в ООН било наблюдавано по същия начин.
Говорителят на върховната представителка на ЕС по външната политика и сигурността Катрин Аштън съобщи, че "офисите на ЕС в Ню Йорк и Вашингтон са се били преместили след датата, за която се твърди, че е извършен шпионажът".
"Имаме напълно нова система за сигурност", посочи Майкъл Ман и допълни, че обвиненията "явно се отнасят за старо положение".
"Винаги правим инспекция на сигурността, когато се нанасяме на ново място и продължаваме постоянно да наблюдаваме сигурността", каза още той.
Пиа Хансен повтори позицията на Комисията, която поиска "пълно изясняване" и "прозрачност" от страна на американските власти.
Френският президент Франсоа Оланд поиска от САЩ незабавно да прекратят шпионирането на европейските институции
след съобщенията за американско наблюдение на дипломатически мисии на ЕС.
"Не можем да приемем подобно поведение между партньори и съюзници", заяви Оланд пред журналисти при посещението си в западния град Лориан. "Искаме това незабавно да бъде прекратено", допълни той. Френският президент каза още, че "вече имаме достатъчно доказателства, за да поискаме обяснения" от Вашингтон относно съобщенията за шпионаж.
ЕС, Париж и Берлин гневно поискаха отговори относно твърденията.
Днес Юрген Тритин, лидер на германската партия на зелените поиска Европейският съюз да предложи убежище на беглеца Едуард Сноудън. "Американците действат точно по начина, по който обвиняват, че постъпват китайците", подчерта германският политик.
Според него Сноудън е направил услуга на ЕС с разкритията си за широкомащабното подслушване от страна на САЩ. Американецът, който е работил по договор за Агенцията за национална сигурност, се намира в транзитната зона на московско летище. Според Тритин, който е бивш министър на екологията, е "унизително човек, който служи на каузата на демокрацията, който е разкрил вопиющо нарушаване на основните човешки права, да разчита на деспоти, които воюват срещу основните свободи".
Три месеца преди парламентарните избори в Германия темата за всеобхватното американско подслушване се превръща в № 1 във външнополитически план. Опозицията настоява германският канцлер Ангела Меркел да заеме твърда позиция към САЩ по въпроса.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!