И зползването на химически оръжия в Сирия трябва да бъде осъдено и налага силен отговор, заяви председателят на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу в годишната си реч за състоянието на Европейския съюз.
"Използването и прибягването до химически оръжия е акт, който трябва да бъде осъден и изисква силен отговор", заяви Барозу пред Европейския парламент в Страсбург.
"Международната общност, с ООН като неин център, трябва да поеме колективна отговорност за прекратяването на този конфликт", добави той.
Барозу приветства предложението за неутрализиране на запасите от химически оръжия на Сирия, като го определи като "нещо хубаво".
"Сега сирийският режим трябва да покаже, че иска да приложи това ефективно и без отлагане". "В Европа смятаме, че политическото решение е единственото, което ще позволи да се установи трайният мир, който сирийският народ заслужава", подчерта председателят на ЕК.
До момента, припомни той, ЕС е отпуснал 1,5 млрд. евро хуманитарна помощ за бежанците от сирийската гражданска война.
Жозе Барозу призова към обединена и силна Европа и към създаване на политически съюз като бъдеще за развитието на Стария континент. Той отбеляза движението в положителна посока по отношение на икономическото възстановяване в страни като Португалия, Гърция и Кипър. Но сега е много важно как това съживяване ще бъде използвано от политиците.
Европа е длъжница на тези 26 милиона безработни свои граждани, особено на младите и според председателя на ЕК сегашното ниво на безработицата е социално неприемливо.
Като отчете важността на борбата срещу климатичните промени, Барозу изтъкна, че Европа не може сама да се бори с тези проблеми, но е длъжна да бъде начело на усилията в тази посока.
След влизането в сила на Договора от Лисабон гражданите от страните на ЕС трябва да имат повече информация за това, което става в Европа, за механизма на взимане на политическите решения, каза той в своето четвърто и последно годишно обръщение преди парламентарните избори през май 2014 г.
Според Барозу политиците трябва да обяснят защо Европа не е перфектна, но е по-добре да остане единна, отколкото да бъде поляризирана. С това той отправи ясна критика към антиевропейски настроените политически сили на континента.
Председателят на ЕК подчерта, че най-големият недостатък на икономиката идва от политиката и от правителствата зависи да осигурят стабилност и предвидимост, от които се нуждаят пазарите и за съжаление все още не са налице. Макар Европа да трябва да фокусира вниманието си върху краткосрочни въпроси, в перспектива трябва да гледа към създаването на политически съюз.
В заключение Барозу припомни, че догодина се навършва един век от ибухването на жестоката Първа световна война (1914-1918). Но изрази надеждата си, че именно с парламентарните избори за Европарламент през май 2014 г. Европа ще стане по-силна и обединена.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!