П олша и балтийските държави заявиха, че искат постоянно присъствие на войски на НАТО на своя територия, за да се противодейства на засилената военна дейност на Русия, предаде Ройтерс.
Литва, Латвия и Естония казаха, че заедно са се обърнали към командването на НАТО с искане за постоянно разполагане на бригада.
Капитан Миндаугас Неймонтас – говорител на шефа на литовската отбрана, каза във Вилнюс, че трите страни са изложили искането си тази седмица в общо писмо до върховния главнокомандващ на съюзническите сили на Алианса в Европа.
Според Неймонтас балтийските страни настояват за една бойна бригада с три батальона от по 700-800 войници – по един във всяка от трите страни.
Те може да бъдат разположени на ротационна основа, подобно на натовската мисия за въздушно патрулиране, при която ВВС на страни от НАТО се редуват да патрулират балтийското въздушно пространство в регион, в който непрекъснато нараства руската военновъздушна и военноморска активност.
Говорителят заяви пред АП, че постоянното присъствие на натовски войски е „необходимо поради състоянието на сигурността. Тъй като тя не се подобрява в нашия регион, (тази бригада) ще служи като възпиращ фактор“.
И трите страни, които са бивши съветски републики, имат руски малцинства и се страхуват от действия на Москва за разпалване на напрежения на тяхна територия след проруския бунт в Източна Украйна.
Полските предложения се съдържат в документ, одобрен от Бюрото за национална сигурност. В тях се подчертава тревогата в Източна Европа от конфликта, отнел досега живота на над 6100 души и породил страх от руски експанзионизъм. Миналата година тогавашният полски външен министър Радослав Шикорски каза, че иска НАТО да разположи две бригади в Полша в отговор на това, което Западът смята за руска намеса в Украйна.
Една бригада на Алианса се състои обикновено от 3000-5000 военнослужещи.
В документа като цел на Полша за срещата на върха на Алианса във Варшава в средата на 2016 г. се посочва „търсене на постоянно регионално присъствие на НАТО“ и се добавя „военни бази с тежка техника“.
Русия почти със сигурност ще сметне установяването на постоянно присъствие на НАТО на нейните граници за враждебен акт.
Документът не означава непременно, че Полша ще отправи искането на срещата. Генерал Станислав Кожей, който оглавява Бюрото за национална сигурност, каза, че позицията на Варшава може да се промени преди срещата – например ако Москва изпълни Минското мирно споразумение за Източна Украйна. Но според него няма шанс това споразумение да бъде изпълнено.
Кожей заяви, че Полша ще се стреми да превърне сегашното присъствие на НАТО в Източна Европа в постоянно. Алиансът има или планира да има
Говорителка на НАТО отказа да коментира полския документ, но каза, че Алиансът „осъществява най-голямото подсилване на колективната отбрана на НАТО от края на Студената война“. По думите ѝ НАТО изгражда командно-контролни центрове в шест източни съюзници, включително един в Полша. „НАТО ще защитава всички съюзници от каквито и да е заплахи“, заяви тя.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!