И сторическото споразумение, сключено вчера с Москва, позволи украинската икономика да бъде спасена от фалит, който щеше да настъпи при подписване на споразумение за асоцииране с ЕС, заяви украинският премиер Микола Азаров, цитиран от Франс прес.
Споразумението за асоцииране с ЕС "щеше да доведе до фалит и до социално-икономически срив", каза Азаров при откриването на днешното заседание на правителството.
Вчера станахме свидетели на историческо събитие, допълни той, имайки предвид визитата в Москва на президента Виктор Янукович, при която
Русия отпусна на Украйна 15 млрд. долара и намали с 1/3 цената на доставяното руско синьо гориво,
припомня АФП.
Предишното газово споразумение (сключено от тогавашния премиер Юлия Тимошенко, която днес е в затвора - бел. ред.), обезкървяваше украинската икономика от три години и половина, допълни Азаров.
Президентът сложи край на това предателство към националните интереси, за което отговорност носят същите политически сили, които днес предизвикват нестабилността в страната, каза още украинският премиер.
Опозицията оспорва с протести по улиците от близо месец отказа на украинския президент да подпише споразумение за асоцииране с ЕС и решението му да заложи на икономическото сътрудничество с Русия, припомня Франс прес.
Азаров, цитиран от ИТАР-ТАСС, подчерта, че историческо значение има също решението на двете страни да премахнат бариерите в търговските си връзки.
Страните се споразумяха, допълни украинският премиер, и за "изключително изгодно кредитиране на украинската икономика".
Това ще позволи Украйна да приеме социален бюджет за 2014 година, заяви Азаров, цитиран от ИТАР-ТАСС. Украинският премиер уточни, че
минималната заплата в страната през 2014 г. ще нарасне два пъти
от сегашните 1218 гривни (около 150 долара). Това повишение ще стане на три етапа през годината.
"Вдигаме заплатите на участъковите лекари, на фелдшерите, на завеждащите на детски предучилищни заведение, на учителите и научните работници", подчерта премиера.
Той допълни, че се планира и да бъдат вдигнати пенсиите и социалните помощи.
Основно внимание в бюджета на 2014 г. се обръща на подобряването на социално-икономическото благосъстояние на гражданите, каза още Азаров, цитиран от ИТАР-ТАСС.
Споразумението между Украйна и Русия за понижаване на цената на руския природен газ за "Нафтогаз Украйна", постигнато вчера в Москва,
не предвижда промяна на цената на транзита през украинска територия
на руското синьо гориво, съобщи на брифинг украинският министър на енергетиката и въгледобивната промишленост Едуард Ставицки.
"Изобщо не сме обсъждали този въпрос. С други думи досегашните тарифи остават непроменени", допълни министърът. Той потвърди, че според вчерашното споразумение руският газ за Украйна ще струва от 1 януари 2014 г. 268,5 долара за 1000 куб. м. спрямо сегашните около 400 долара за 1000 куб. м.
Ставицки отказа да уточни дали е предвидено задължение за Украйна да купува определен обем руски газ, отговаряйки лаконично, че този въпрос е решен, отбелязва ИТАР-ТАСС.
Украйна се нуждае от 30-33 млрд. куб. м природен газ за идната година, сочат предварителни данни, отбеляза Ставицки.
Киев и Москва ще продължат преговорите по газовия консорциум през идната година и за Киев продължава да бъде изключително важен въпросът да се запази транзитът през украинската територия.
Митническият съюз и Украйна ще съгласува през януари 2014 г. пътна карта" за гарантиране на безпрепятственото преминаване на товари, съобщи днес в Москва руският министър по търговията Андрей Слепнев, цитиран от ИТАР-ТАСС.
Ние се споразумяхме за практически стъпки, за да можем
още през януари да съгласуваме "пътната карта"
и през идната година по възможност да извършим цялата основна работа, която ще позволи на предприятията в нашите страни по съгласувана номенклатура на стоки да постигнат режим на свободно движение без технически бариери, каза още той.
Слепнев поясни, че "безбариерна" търговия с Украйна може да стане факт, ако не през 2014, то със сигурност през 2015 г.
Същевременно Азаров каза, че
Украйна продължава да работи за разширяване на сътрудничеството си с Европейския съюз
и планира да подпише с него пет споразумения. Готви се рамково споразумение за институционнални реформи в рамките на програмата "Източно партньорство", програма "местно развитие", програма за подкрепа на Украйна в управлението на миграционните процеси и предоставянето на убежище, програма за ядрена сигурност. Това са практически стъпки за сътрудничество с ЕС, това е усърдна работа на правителството, която не може да бъде заменена от никакви "площадни лозунги и резолюции", каза Азаров.
Руският външен министър Сергей Лавров пък изрази
"учудването" на Москва от "неприкрития натиск върху правителството на Украйна" -
"безапелационните искания да направи избор в полза на Европа", съобщи ИТАР-ТАСС.
Самият призив съдържа вътрешно противоречие; същевременно на една суверенна държава се отказва правото да обмисли положението самостоятелно и да действа според своите закони и националните интереси, заяви Лавров по време на парламентарния контрол в Държавната дума.
Русия уважава суверенния избор на Украйна и разчита, че Киев ще успее да се справи с натрупаните проблеми, действайки "в конституционното, в правното поле", добави той.
От края на ноември опозицията в Украйна организира протести срещу управлението на президента Виктор Янукович заради отказа на властите да подпишат подготвено споразумение за асоциирано членство на страната в ЕС.
Европейският парламент активно подготвя създаването на собствен "списък Магнитски" и
се опитва "да учи Русия на демокрация",
"при това доста агресивно, а не чрез диалог въз основата на взаимно уважение, заяви руският външен министър.
Европа и в света няма никой, който да е идеален от гледище на човешките права, добави той. Русия обаче не натрапва никому нищо в рамките на своя Евразийски интеграционен проект - той се гради "на равноправие, реални икономически интереси, съдейства за развитието на плодотворно сътрудничество, за укрепване на регионалната и международната стабилност", каза Лавров.
Страните от Митническия съюз - Русия, Беларус и Казахстан, държат да изпълнят графика, предвиждащ от 1 януари 2015 г. да започне нов стадий в интеграцията - евразийски икономически съюз, обясни министърът.
Подкрепяме стремежа на Армения и на Киргизстан да участват в интеграционните процеси, каза той, като изтъкна: Не противопоставяме евразийския на други интеграционни процеси, включително на подходите на ЕС.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!