А встрия започна анулирането на двойното гражданство на установилите се в страната жители на Турция, предаде БГНЕС, позовавайки се на информация в турския вестник „Хюрриет“.
Властите във Виена проверяват статута на всички от списъка на гласувалите на конституционния референдум от април м.г. в Турция и по-специално кои от тях имат и турско, и австрийско гражданство.
Представителят на крайната десница в парламента на Горна Австрия Елмар Подгоршек обяви, че в избирателния списък са включени 4000 подозрителни двойни граждани. Срещу 50 от тях е започнало разследване, а на шестима вече е отнето австрийското гражданство. Двама души са протестирали пред Административния съд в провинцията, но магистратите са отхвърлили възражението им и анулирането на австрийското им гражданство е потвърдено.
Започната е съдебна процедура за отнемане на австрийското гражданство и на останалите турци, тъй като законодателството в страната не го позволява.
В Австрия живеят 18 500 емигранти от Турция и в момента те са застрашени от отнемане на австрийските им паспорти и лишаване от всички права в страна, както и от екстрадиране, ако не успеят да докажат, че не са турски граждани,
съобщава турската редакция на Би Би Си.
Цитиран е виенският адвокат от турски произход Казъм Йълмаз, според когото е невъзможно да се докаже липсата на турско гражданство, а и турската държава не може да издаде подобен документ. Сред тези хора има и много, които са родени в Австрия, които биха могли да получат разрешително за престой.
Според официалната статистика в Австрия живеят 116 000 турци, от които около 93 000 души са на 18-годишна възраст и имат правото да гласуват. На априлския референдум от 2017 г. в Турция пред австрийските урни обаче гласоподавателите бяха 108 561 души, като 73% подкрепиха концепцията на Реджеп Ердоган за поправките в конституцията.
Засега все още няма официална реакция от страна на турските власти
за решението на Австрия да анулира двойното гражданство. Новото правителство във Виена е категорично за окончателното прекратяване на преговорния процес за членството на Турция в ЕС.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!