Десетилетие на атаки срещу "Ал Кайда", смъртта на Осама бин Ладен и преминаването към парламентарно представената политика на някои бивши съюзници отслабиха организацията, но отношенията й с най-различни нови групировки поддържат екстремисткото движение живо.
Лидерското ядро, което се крие някъде в племенните райони на Пакистан, е заето предимно с борба за оцеляване, защото търпи загуби от нападенията на американски безпилотни самолети, пише ДПА.
Оперативната му дейност в Европа е прехвърлена на централноазиатския Ислямски джихадистки съюз, твърдят представители на пакистанското разузнаване.
Основната задача на тази групировка е да набира и обучава млади мюсюлмани, живеещи в Европа, за терористични нападения на континента - пример за това бяха убийствата през март, извършени от 23-годишен мюсюлманин от алжирски произход в еврейско училище във Франция.
"Мохамед Мера е бил в региона миналата година. Той е имал добри препоръки от приятели, така че талибаните са го взели за кратко обучение близо до Мир Али, в Северен Вазиристан", казва анономен източник от пакистанското разузнаване.
Различни етнически общности от централноазиатски бунтовници са обединени от строгия салафистки ислям и от желанието за създаване на единна ислямска държава в Централна Азия.
"Има само една основна групировка на терористи от Централна Азия - това е узбекският Ислямски джихадистки съюз (ИДС) - и всички останали групировки действат под нейно ръководство, без значение дали са от Узбекистан, Казахстан или Чечня", заяви офицерът от пакистанското разузнаване.
Проникнала дълбоко из цяла Европа и особено сред турското малцинство в Германия, ИДС стана фаворит на "Ал Кайда", която започна да губи влиянието си на стария континент.
ИДС действа независимо, но разполага с координатор от "Ал Кайда" и поддържа връзки с лидерите й, които постоянно се местят из племенните райони на Пакистан, както и с талибаните в Афганистан, различни източници.
Координаторът е 30-годишният либиец Абу Яхия ал Либи, който през 2005 г. избяга от строго охранявания американски затвор в афганистанския град Баграм.
Заради напътствията на Либи има опасения, че ИДС ще се превърне в смъртоносна сила, каза офицерът от разузнаването. Това може да е възраждането на "Ал Кайда" в Европа, където в предишните години тя претърпя доста поражения.
Анализатори смятат, че след смъртта на Бин Ладен и народните въстания в арабските страни
броят на свързаните с "Ал Кайда" арабски бунтовници в Афганистан значително е намалял.
Американски представители оценяват броя на бойците на "Ал Кайда" в Афганистан на по-малко от 100. Много от чуждестранните бойци сега са таджики, узбеки и чеченци, които донякъде имат връзка с "Ал Кайда", казва Сих Садрудин - губернатор на област в намиращата се по границата с Таджикистан провинция Кундуз.
Преди в тази провинция на всеки 10 талибански бунтовници имаше по около четирима доброволци на "Ал Кайда", каза Садрудин.
"Но сега са може би един на десет". Молла Норула, който командва малка група от талибански бойци северно от Кабул, каза, че при него няма никакви чуждестранни бойци.
"След мъченическата смърт на шейх Осама бин Ладен всички арабски доброволци напуснаха нашия регион", казва той.
"Наследникът на Бин Ладен (Айман аз Зауахири) е по-голям екстремист от него, защото е египтянин", каза Уахед Мужда, бивш представител на талибаните, станал политически анализатор.
Демократичните въстания, които заливат Арабския свят от миналата година, отклониха вниманието от свързаните с "Ал Кайда" групировки в някои страни. Някои анализатори твърдят, че
заплахата от "Ал Кайда" в региона е силно намаляла, с изключение на Йемен.
След падането от власт на Хосни Мубарак в Египет някога ръководената от Зауахири организация "Ал Джихад", както и "Джамия ал Исламия" станаха политически партии.
Преди години те се отказаха от насилието и сега се съсредоточават върху политиката в парламента.
В съедна Либия бившият съюзник на "Ал Кайда" - Либийската ислямска бойна група, стана част от зараждащия се политическия живот на страната, след като миналата година се присъедини към войната срещу Муамар Кадафи.
Лидерът му Абдул Хаким Белхадж сега е ръководител на Военния съвет на Триполи. Някои наблюдатели твърдят, че арабските въстания са нанесли тежък удар на екстремистите в отделни страни, но други предупреждават, че такива групировки могат да се завърнат още по-силни.
""Ал Кайда" загуби доста от влиянието си в няколко страни в региона. Но ако промените, които хората желаят, не се случат, унинието ще тласне нашата младеж към "Ал Кайда", която винаги се възползва от бедността и разочарованието", каза йеменският политически анализатор Ахмад аз Зарка.
"Няма съмнение в способността на ядрото на "Ал Кайда" да създава оперативни връзки с цел да предаде тактически умения на местните групировки, докато ги купува за по-голямата международна джихадистка кауза", каза Валентина Сория, анализатор в британския институт "Роял Юнайтед Сървисиз".
За централното ръководство сега целта е да се опита да създаде стратегически отношения със споделящи нейните възгледи групировки в Африка, смята тя.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!