А ко Шотландия бъде провъзгласена за независима държава на предстоящия референдум, тя ще трябва да подаде молба за членство в ЕС и НАТО, коментира Пиа Хансен от Европейската комисия.
„Няма промяна в становището на ЕС по въпроса. Бъдещето на Шотландия ще решат шотландците, които на този етап продължават да са британски граждани.
Ако на референдума Шотландия бъде провъзгласена за независима от Обединеното кралство, новото държавно образувание
ще трябва да подаде надлежна молба за приемане в ЕС и НАТО“,
заяви тя.
По-рано председателят на Европейската комисия Жозе Барозу нееднократно подчерта, че ако излезе от състава на Великобритания, Шотландия ще престане да бъде член на ЕС и ще трябва да подаде наново молба за членство в съюза.
„Някои страни членки могат да се обявят против членството на Шотландия в ЕС“, каза Барозу, без да назовава точно кои.
Според политическите наблюдатели обаче португалецът е имал предвид най-вече Испания. Ако се допусне независима Шотландия да стане член на ЕС, случилото се би могло да окуражи испанската провинция Каталуня да стори същото.
Референдумът за независимост на Шотландия ще се проведе на 18 септември.
Ако мнозинството гласували кажат „да“, Шотландия ще излезе от състава на Обединеното кралство на 24 март 2016 г.
Противниците и привържениците на независимостта са с изравнени позиции, сочи ново проучване на общественото мнение, цитирано от Ройтерс.
Броят на хората, които казват, че ще гласуват против отделянето на северната област, е намалял за един месец от 45 на 39%. Привържениците на независимостта са се увеличили от 32 на 38% – само 1 процентен пункт по-малко, т.е. в рамките на статистическата грешка.
Двата лагера са с равни позиции – 41%, сред хората, които казват, че ще гласуват със сигурност. Преди месец това съотношение бе 46 на 38% в полза на противниците на независимостта.
Делът на хората, които твърдят, че със сигурност ще дадат своя вот, е нараснал до 84%.
„Това проучване разкрива удивителна промяна в нагласата на избирателите. Резултатите са прекалено близки, за да бъде обявен победителят, и двете страни сега ще бъдат стимулирани да използват максимално последните няколко дни от кампанията, за да се опитат да убедят нерешилите гласоподаватели в достойнствата на своята позиция“, обобщава Том Костли, директорът на шотландското поделение на социологическия институт Ти Ен Ес, което е извършило сондажа.
Шотландците ще знаят още рано сутринта на 19 септември дали са избрали да станат независима държава или да останат част от Великобритания.
Гласовете, подадени на референдума, ще бъдат преброени по-възможно най-бърз начин благодарение на специални мерки, отбеляза Ройтерс.
В планинската област с много затънтени райони ще бъде инсталирано осветление на селски хеликоптерни площадки, за да могат бюлетините да бъдат пренесени още през нощта до 32-та регионални преброителни центрове, вместо на другата сутрин, както обикновено се прави при избори.
Така преброяването на гласовете ще започне веднага след затварянето на избирателните секции по цялата територия на Шотландия в 22 ч. вечерта на 18 септември.
Общо 4 166 683 шотландци и жители на Шотландия са регистрирани да гласуват в историческия референдум.
На бялата бюлетина ще бъде изписан само един прост въпрос:
„Трябва ли Шотландия да бъде независима страна?“, и ще бъдат посочени два възможни кратки отговора – да или не.
Победа за „да“ ще означава разпадане на Обединеното кралство след повече от 300 години общо управление и взаимосвързана история.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!