Новата Европейска комисия може да се изправи пред първия си голям провал днес, ако Европейският парламент реши да блокира номинацията на българската кандидатка, която беше оправдана по обвиненията за финансови нередности, но беше обвинена в некомпетентност, пише Франс прес.
Социалистите искат оттеглянето на Румяна Желева, която в момента е външен министър на страната си, либералите и еколозите я критикуват, Барозу и българският премиер я подкрепят, но с половин уста, отбелязва агенцията.
Само консерваторите все още стоят твърдо зад нея, съдбата й ще бъде решена тази вечер от Европейския парламент в Страсбург на заседание на представителите на политическите групи.
Желева, която е номинирана за еврокомисар по международното сътрудничество, хуманитарната помощ и реакция при кризи в бъдещата Комисия на Барозу, се очаква да бъде оправдана по обвиненията, че е скрила финансови интереси в консултантска компания в нарушение на европейските изисквания за прозрачностл посочва Франс прес.
Юридическите експерти на парламента се очаква да заключат, че тя е спазила действащите правила.
Тя наистина е продала дяловете си във въпросното дружество в момента, когато е подписала декларацията, съобщил парламентарен източник.
"Натискът върху Желева да се оттегли обаче остава огромен. Защото тя се провали на изпита си пред парламента, като отговаряше неточно и дори показа незнания, относно намеренията си.
Много депутати разкритикуваха нейната "некомпетентност".
Представителите на различни политически групи и на Комисията по развитие на парламента трябва да се съберат тази вечер в Страсбург, за да вземат решение.
Ако те дадат негативна оценка, Барозу ще бъде длъжен да я замени или поне да й повери друг ресор.
В противен случай португалецът рискува парламентът да отхвърли целия състав на ЕК при гласуването на 26 януари", пише Франс прес.
Слабото представяне на няколко кандидати за еврокомисари, сред които българската външна министърка Румяна Желева, предизвика
политически скандал, който се изостря
и заплашва да осуети назначаването на нова европейска комисия този месец, пише Дейвид Чартър във влиятелния британски в. "Таймс".
Спорът започна, когато евродепутати изразиха съмнения относно компетентността на Желева след слабото й представяне на изслушването пред Европейския парламент.
Възникнаха въпроси и относно достоверността на документите, в които тя е декларирала финансовите си активи.
Евродепутатите от десноцентристката Европейска народна партия (ЕНП), на която Желева е зам.-председател, реагираха, като атакуваха кандидата на социалистите Марош Шефчович от Словакия, чието изслушване ще се състои днес, заради изказване от 2005 г. по адрес на ромите, което тълкуват като расистко.
Обвиненията носеха ясно послание: ако социалистите държат да получат скалпа на Желева, като принудят България да посочи друг кандидат, консерваторите ще си набележат жертва, коментира "Таймс".
Под въпрос е и съдбата на двама либерални кандидати - Нели Крус от Холандия и финландеца Оли Рен, посочва изданието.
Крус е служила пет години като уважаван комисар по конкуренцията, а Рен беше комисар по разширяването.
Евродепутатите не могат да наложат вето на отделен кандидат за комисар и ще гласуват за цялата комисия на 26 януари.
Според мнозина Желева се е представила слабо като потенциален еврокомисар, отговарящ за хуманитарната помощ и реакцията при кризи - човекът, който ще ръководи усилията на Европейския съюз за подпомагането на Хаити.
ЕНП защити ревностно Желева, също както направи и грубоватият български премиер Бойко Борисов, отбелязва "Таймс".
Лидерът на Партията на европейските социалисти (ПЕС) Мартин Шулц заяви, че Желева "не е достатъчно добра" за поста и разкритикува Борисов.
"Госпожа Желева е елемент от стратегията на Борисов да наложи своя стил на атакуване на всеки, който е несъгласен с него", заяви той.
"Бившият бодигард на бившия комунистически диктатор на България няма право да ни напада по този начин", каза Шулц.
Очаква се днес правната служба на Европарламента да се произнесе по случая с българския кандидат за еврокомисар.
Иск за проверка по декларациите за конфликт на интереси беше отправен от парламентарната Комисия, изслушала Румяна Желева.
Едва след това комисията ще обяви оценката си и ще стане ясно дали номинацията е одобрена.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!