Добра избирателна активност отбелязаха в Афганистан на днешните избори за президент и местни органи на властта, въпреки че, както бяха и прогнозите, изборният ден се оказа "горещ".
Талибаните организираха нападения в редица селища и на много места имаше тежки сражения. Според наблюдатели талибаните са избрали тази стратегия, за да предизвикат страх и ниска избирателна активност и по този начин - съмнения в легитимността на избраните представители на властта.
Избирателната активност към средата на деня бе "много добра" и до края на изборния ден може да стигне 50%, съобщи избирателната комисия без да посочи точни данни.
Избирателната активност обаче остава значително по-ниска, отколкото на първите президентски избори през 2004 г., призна говорителката на комисията Зекриа Баракзай. Беше различно, тогава имаше много ентусиазъм, добави тя.
50% избирателна активност до края на деня - "това според мен е извънредно много", коментирал западен дипломат, пожелал анонимност. Той обаче цитирал данни, според които избирателните бюра са "сравнително празни", по-специално в южната част на страната.
Властите удължиха гласуването с един час, за да позволят на повече афганистанци да дадат своя вот.
В първите часове на гласуването избирателната активност е била слаба, особено в южните райони, където имаше актове на насилие. В следобедните часове обаче тя се засили, посочва АП.
В началото на изборния ден няколко ракети удариха Кандахар,
Южен Афганистан. Репортер на Ройтерс в града е чул две експлозии в покрайнините му. Според двама източници от силите за сигурност четирима души са ранени.
Двама въоръжени бунтовници бяха убити днес в Кабул при престрелка със силите за сигурност близо до полицейски пост, информираха междувременно органите на реда. Това бе първият сериозен инцидент в столицата след началото на изборния ден. Талибаните твърдят, че 20 техни бойци са проникнали в Кабул.
Най-малко 22 ислямистки бойци и един полицай са били убити днес при ожесточени сражения в град Баглан Маркзай в провинция Баглан, Северен Афганистан. Говорител на силите за сигурност съобщи, че е убит началникът на полицията в града. Заради сраженията гласуването в града било прекъснато.
Според катарската телевизия "Ал Джазира" нападателите, които поели контрола в някои части от града, са привърженици на Ислямската партия на сключилия съюз с талибаните Гулбудин Хекматиар.
Корупцията на режима на Карзай направи възможно това влошаване на сигурността
чрез толериране на беззаконието, сключване на сделки с военни лидери и затваряне на очите пред наркотрафика, който финансира нападенията и продължава несправедливостта до безкрай, пише Ашраф Гани, бивш финансов министър и кандидат за президент на Афганистан, в статия в днешния брой на "Таймс" под заглавие "Афганистан заслужава втори шанс".
В. "Гардиън" разглежда няколко възможни сценария след изборите.
При евентуално преизбиране на Хамид Карзай, независимо дали това стане на първи или втори тур, той ще трябва да изплаща съществен дълг на посредниците между основните афганистански регионални, религиозни и етнически сили, подкрепили кампанията му в замяна на правителствени постове и губернаторски длъжности за своите поддръжници.
Приемането на подобни сделки може да възпрепятства борбата с корупцията и неефективността на държавния апарат.
Докато западните дипломати разчитат на думата на Карзай да предостави най-важните министерства на способни технократи, афганистанският президент свикна редовно да подлага на предизвикателства чуждестранните си поддръжници, посочва изданието.
Друг сценарии, наречен "Променен Афганистан", е евентуален успех на Абдула Абдула - вторият най-предпочитан според социологическите проучвания кандидат. Това ще бъде показател за това дали афганистанската политика е надживяла сляпата феодална зависимост от племенни водачи, от етническа или племенна идентичност.
Бившият външен министър смята, че след осем годишно пост-талибанско управление и при развитието на независими медии все повече хора са готови да гласуват, преодолявайки племенните и етнически ограничениял пише "Гардиън".
Третият сценарий на изданието е "Иранският прецедент". Чуждестранните сили тихомълком търсеха гаранции от основните кандидати, че ако резултатът бъде спорен, те няма да насърчават привържениците си да излязат на улицата.
Демонстрациите, особено в Кабул, по традиция лесно преминават в насилие, а страната не може да си позволи граждански вълнения плюс талибански екстремизъм на юг. Насилието в южните провинции може да се разрасне, ако най-голямата етническа общност - пущуните, бъдат оставени с усещането, че не са имали възможност да гласуват заради талибанското насилие и така са предали страната на някой, който не представлява техните интереси.
Карзай, Гани и Абдула са смятани за основни кандидати
сред общо 41 претенденти за президентския пост.
Карзай дълго време беше хвален от американците, които го издигнаха на власт през 2001 г. Той беше подкрепян от Вашингтон и в кампанията за изборите през 2004 г., когато обеща на сънародниците си начало на нова ера.
С течение на времето обаче популярността на Карзай сред сънародниците му и американците избледня, отбелязва Франс прес.
Сред афганистанското население расте недоволството от неспособността на Карзай и на неговото правителство да се справи с корупцията и престъпността. Карзай обаче може да се похвали с известни успехи в здравеопазването и образованието.
Той е сочен за фаворит, главно защото задкулисните маневри, подети от него месеци преди вота, изглежда ще му осигурят необходимата подкрепа на избирателите от няколко етнически групи.
Карзай е роден е през 1957 г. в село Карц, близо до град Кандахар. Член е на пущунския клан Попалзаи. Учи в Кабул и специализира политически науки в Индия.
В периода 1982 - 1994 г. живее в изгнание, предимно в Пакистан. За кратко се връща в родината си като зам.-министър на външните работи в правителството на муджахидините през 1992 г.
През 1994 г. се връща в Кандахар, където поддържа връзки с талибаните. Прекъсва ги, когато баща му загива през 1999 г. при атентат в град Квета, приписван на ученици по богословие.
През декември 2001 г. е назначен за президент на Афганистан на Бонската конференция, натоварена да състави временно афганистанско правителство. Утвърден е като държавен глава през юни 2002 г. от Съвета на старейшините до 2004 г., когато за първи път е избран за президент с пряк вот.
Срещу Карзай са извършени най-малко четири опита за убийство. Последният беше през април 2009 г., на военен парад в Кабул.
Двата му приоритета са удвояване на състава на полицейските сили и на армията до пет години и започване на преговори с талибаните, които отхвърлят тази перспектива.
Абдула Абдула е роден през 1960 г. и е баща на четири деца. По професия е офталмолог. Утвърждава се през трите десетилетия войни в Афганистан като дясната ръка на националния герой Ахмад Шах Масуд, прочул се като лидер на съпротивата срещу съветската окупация и срещу режима на талибаните и убит на 9 септември 2001 г.
Абдула Абдула беше външен министър на Афганистан за пет години, но през 2006 г. беше уволнен от Карзай.
В предизборната кампания той се прояви като остър критик на сегашния президент, когото обвини, че е превърнал всички златни възможности за Афганистан в катастрофи.
Абдула Абдула е независим кандидат на изборите. Той обеща, че като президент ще промени конституцията, за да се постигне по-голямо децентрализиране на властта в Афганистан.
Ашраф Гани е международно признат икономист, бивш кадър на Световната банка. 60-годишният Гани се отличава от повечето кандидати за президент на Афганистан с това, че не е нито бивш военен командир, нито политик с дългогодишна кариера. Той е доктор от престижния нюйоркски Колумбийски университет и беше министър на финансите в правителството на Карзай в периода 2002 -2004 г.
Гани имаше американско гражданство, но се отказа от него, за да се яви на изборите.
Той предлага управленска програма за идните 20 години, като акцентира върху намаляването на безработицата, която, според него, подклажда талибанския бунт, защото всеки млад безработен в Афганистан е потенциален бъдещ член на талибанското движение.
Програмата на Гази предвижда построяване на 1 млн. нови жилища и създаване на 1 млн. нови работни места, както и развитие на селското стопанство.
За бившия експерт от Световната банка Афганистан разполага със стотици милиони долари чуждестранни помощи, които обаче сега не са управлявани добре заради некомпетентността на администрацията и корупцията във властта.
На изборите за съветници в 34-те афганистански провинциални съвета, гласоподавателите ще имат възможност да избират между 3196 кандидати, от които 328 са жени. Те ще се борят за общо 420 места в провинциалните съвети. Най-малко една четвърт от тези места са за жените кандидатки.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!