От стартирането на ОП "Развитие на конкурентоспособността на българската икономика” до момента 40 български предприятия са се възползвали от нея.
Общо 247 млн. евро са на разположение на българските предприятия за иновации, каза по време на представянето на програмата министърът на икономиката, енергетиката и туризма (МИЕТ) Трайчо Трайков.
Сумата е над 20% от целия ресурс на оперативната програма, уточни министърът.
Той открои приоритетните сфери в областта на иновациите - информационните технологии, екотехнологиите и технологиите, свързани с услугите за здраве.
Целта на днешния форум е създаването, съвместно с бенефициентите по програмата, на концепция за подкрепа на навлизането на иновациите в бизнеса, уточни Трайчо Трайков.
Министърът съобщи пред журналисти след края на форума, че в начален етап е подготовката на Закон за Националния иновационен фонд и се очаква да има негов работен вариант до есента.
Досега от фонда се предоставяха 5 млн. лв. годишно за проекти за компании, които правят съвместни екипи с научни институции.
Това беше добър модел и смятам, че ще остане като една от насоките в дейностите на фонда, но очевидно е, че трябва да говорим за по-големи суми, каза министърът.
Той припомни, че най-малко 2% от БВП на страната се предвиждат за иновации до 2020 г., но не по-малко от 1,4%. В ЕС за тази цел е заложено да се отделят 3%.
Министърът каза, че Българската банка за развитие (ББР) би могла да има по активна роля при финансирането на иновационни проекти.
Той припомни за разговорите си с финансовия министър за това
ББР да премине към министерството на икономиката
и да се използва като ефективен инструмент за иновативните проекти - било то чрез директно финансиране или чрез банкови гаранции. Към момента банката е ангажирана основно с разплащане на задълженията на държавата към към фирмите.
В отговор на въпрос министърът каза, че до него не е стигала информация за заявен интерес от две американски компании към проекта за АЕЦ "Белене".
Би било добра новина, ако към проекта е подновила интересите си германската "Ер Ве Е" (RWE), допълни министърът.
Председателят на Федерацията за приятелство с народите на Русия и ОНД и на Фондация "Славяни" Захари Захариев оповести инвестиционните намерения към проекта миналата седмица в Плевен.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!