Дс ста хиляди португалци излязоха днес по улиците на Лисабон, за да протестират срещу мерките за строги икономии, наложени като условие за отпускане на спасителни заеми на страната, предаде Ройтерс.
Демонстрантите настояваха и за оставка на дясно-центристкото правителство.
Протестите бяха организирани след влизането в сила на най-драстичното увеличение на данъците в съвременната история на страната. През септември миналата година масовите протести принудиха правителството да смекчи някои от мерките за икономии на държавни средства.
Сега протестиращите се събраха пред финансовото министерство в Лисабон под звуците на песента "Грандола" - химна на "революцията на карамфилите" през 1974 г., която свали диктатурата на Антонио Салазар от власт.
Португалия е в най-дълбоката икономическа рецесия от 70-те години на миналия век. За 2013 г. се очаква спад на брутния вътрешен продукт с 1,9 на сто.
В средата на 2011 г. бе договорен пакет от финансова помощ от МВФ, Световната банка и ЕС в размер на 78 милиарда евро. Последвалото увеличение на данъците и съкращаване на разходите доведоха до рязко намаляване на потребителското търсене и тласнаха безработицата до рекордните за Португалия 17%, а хиляди малки фирми фалираха.
"Това правителство остави хората на хляб и вода и разпродава националните активи за жълти стотинки, за да връща дългове, договорени от корумпирани политици, за да угодят на банкерите", заявил пред Ройтерс участник в протестите.
"Ако не днес, то утре нещата трябва да се променят, а ние ще останем на улицата, докато правителството не падни. Нашите хора имат навика да оставят нещата да се случват, но според мен това е на път радикално да се промени. Трябва да протестираме, за да променим нещата", казала пред кореспондент безработна жена.
Стратегията на правителството, според Ройтерс, е да реформира икономиката и да намали бюджетния дефицит колкото е възможно по-бързо, за да се излезе от ограниченията, наложени заради предоставената финансова помощ към средата на 2014 г., след като възстанови напълно достъпа на Португалия до дълговите пазари.
200 хиляди португалци протестират на улицата
Протестите бяха организирани след влизането в сила на най-драстичното увеличение на данъците в съвременната история на страната
2 март 2013, 21:20
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!