Около 20 000 чешки държавни служители протестираха днес в Прага срещу орязването на бюджета през 2011 г., решено от правителството на премиера Петър Нечас.
Сред протестиращите са полицаи, пожарникари, лекари, учители и военни.
Демонстрантите отхвърлиха проекта на правителството да намали с 10% средствата за държавния сектор, което според тях ще доведе до намаляване на заплатите от 10 до 43%, в зависимост от секторите. Текстът ще бъде разгледан от правителството утре.
Кабинетът, който е на власт от средата на юли, вече одобри основните линии на бюджета за 2011 г., ограничавайки бюджетния дефицит до 4,6% от БВП. Окончателното приемане на бюджета за догодина се очаква в средата на декември.
През 2010 дефицитът се очаква да бъде 5,3% от БВП, като правителството очаква да го понижи до 3% през 2013 година.
До леки инциденти се стигна пред парламента в гръцката столица Атина,
където протестиращи превозвачи се опитаха да проникнат в сградата. Близо 2500 собственици на товарни камиони и цистерни участват в протестното шествие, което тръгна от централния площад Омония и стигна до сградата на парламента.
Заради демонстрацията е блокирано пътното движение в централните части на гръцката столица.
Полицейският кордон е отблъснал опитите на протестиращите да проникнат в сградата на парламента. Някои от тях замеряли силите на реда с пластмасови бутилки и чаши с кафе, а полицаите отговорили със звукови гранати. Няма сведения за ранени или арестувани, съобщава Асошиейтед прес.
Превозвачите протестират срещу законопроекта за либерализиране на сектора на товарните превози, който днес ще бъде внесен за обсъждане в парламента.
Те заплашиха да останат пред парламента до утре, когато е насрочено гласуването по законопроекта, в опит да окажат натиск върху правителството да го оттегли.
В Румъния започнаха организираните от синдикатите масови демонстрации
против политиката на "затягане на коланите", провеждана от правителството. В понеделник протестни акции започнаха полицаите, а в течение на седмицата към тях планират да се присъединят лекарите, учителите и други държавни служители, недоволни от решението на кабинета да намали заплатите им с 25%.
"Протестиращите полицаи дойдоха на работа, но дейността им е ограничена - те не участват в разследване по наказателни дела, отказват да регулират движението и да глобяват нарушителите", съобщи на журналистите лидерът на полицейския синдикат Мариан Груя.
По повод започналите протести кметът на Букурещ Сорин Опреску призова гражданите да ползват обществения транспорт и да се откажат да пътуват с личните си автомобили. В протестните акции се очаква да се включат 20 хил. души.
Според графика на протестите, в понеделник и вторник протестиращите ще сесградата на правителството и на местните органи на властта. За сряда в Букурещ е планиран протестен марш и митинг пред сградата на правителството, а на 5 октомври протестиращите се бъдат пред сградата на президентството.
През май в Румъния имаше вълна от социално недоволство, а десетки хиляди служители в държавния сектор и пенсионери протестираха в Букурещ и други румънски градове.
За да получи поредния транш от заема от Международния валутен фонд, кабинетът намали заплатите, вдигна данъците, преустанови редица социални програми и спря субсидии, започна съкращаването на хиляди хора.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!