74

Е дин път в годината съветското Политбюро се появяваше на трибуната на мавзолея на Ленин на Червения площад, за да вземе участие в церемониите, посветени на поредната годишнина от Болшевишката революция на 7 ноември 1917 г. Денят на революцията беше неработен и изглеждаше като празнично събитие. Но, наблюдавайки преминаващите танкове, оръдия, ракети и военни, съветските лидери незнайно защо запазваха лицата си каменни, без помен от усмивка, пише Тони Барбър за "Файненшъл Таймс". 

Живеех в Москва през 80-те години на миналия век и наблюденията ми бяха, че Денят на революцията не предизвиква в обикновените руснаци особено силни чувства. Почивен ден в повече – винаги е приятно. В същото време бомбастичните комунистически лозунги, които бяха неизменна част от събитията на Червения площад всяка година , не означаваха нищо за мнозинството от хората, а в течение на годините и за самите партийни членове.

От Иосеб Джугашвили до Йосиф Сталин: житейският път на съветския лидер в снимки

Последната снимка на Владимир Ленин

Последните часове на СССР

Ярък беше контраста с Денят на победата над нацистка Германия - 9 май 1945 г. - към който руснаците се отнасят с голямо уважение. Този юбилей беше пълен със смисъл за хората, независимо дали се считат за комунисти или не.

Четвърт век след гибелта на Съветския съюз Денят на победата остава държавен празник, а руснаците, както и преди, се гордеят с триумфа си по време на Втората световна война. Тази победа е мярка за днешната идентичност. Тя представлява рядък епизод на национално единство през ХХ в. - период на революции, гражданска война, диктатура, организиран държавен тероризъм, смърт от глад и други беди.

Отношението на руснаците към 1917 г. - февруарския преврат, свалил цар Николай II, и Октомврийската революция, довела болшевиките на власт – е далеч по-малко определено.

Допитване, публикувано през април от „Левада Център“, най-авторитетната социологическа агенция в Русия, показа, че

48 процента от анкетираните оценяват предимно позитивно болшевишката революция. Около 31% я възприемат като негативно събитие,

а 21% от анкетираните се затрудняват да отговорят.

Смесените чувства сред обществеността показват, че благоприятните и пагубните аспекти на революцията от 1917 г. се уравновесяват едни други. От друга страна, те са свидетелство за колебливата, неясна позиция на самата руска държава при президента Владимир Путин.

Вземете например принудителната абдикация на царя през зимата на 1917 г. След краха на комунизма Руската православна църква канонизира Николай и неговото семейство – основно заради това как Романови приели смъртта си. Болшевиките разстреляха царската фамилия през юли 1918 г. Това беше планиран акт на насилие, в който намери отражение епохата на ранния комунизъм и жестокостта на Гражданската война (1917-1922 г.) - време на въоръжени хора с кожени сака.

Само че отвращението на руснаците към това клане не пречи на осъзнаването, че падането на царизма не е било чак толкова лошо събитие. В началото на 1917 г. то доведе до по-голяма свобода и социална справедливост в страна, която в продължение на векове упорито отхвърляше и двете.

Политическият елит, революционерите, редовите войници и работниците от фабрики и заводи изпитали радост, разбирайки за оттеглянето на ретроградния цар, а днес е трудно да се забележи носталгия по Романови сред съвременните руснаци. В допитването на „Левада“ 52% от анкетираните наричат свалянето на самодържавието „не много голяма загуба“, а в същото време 43% мислят точно обратното.

Болшевишката революция е друга работа. За много руснаци завземането на властта от Владимир Ленин не може да бъде отделено от последвалите 20 г. комунистически режим. Този период обхваща не само ужасите по време на гражданската война, но и възникването на тиранията на Йосиф Сталин, чиято кулминация станаха принудителната колективизация и големият терор през 30-те години, отнел живота на милиони хора. Тези страдания са се запечатали в историята на всеки руски град, селище и махала.

За Путин 1917 г. изпъква като време на огромни политически и социални безредици.

Отслабената държава не била способна да осъществява контрол. По тази причина, от гледната точка на сегашния президент, празнуването на годишнината на 1917 г. не е напълно уместно.

Идвайки на власт през 2000 г., той направи свой приоритет възраждането на силната държава. Путин събираше одобрение, противопоставяйки възстановяването на реда срещу хаоса, който последва разпадането на Съветския съюз, и лудите, свободни времена в периода на управлението на първия посткомунистически лидер на Русия Борис Елцин.

Но има и по-дълбока причина, поради която Путин не обича 1917 г. Това е било време, когато на руските маси се удало да вземат инициативата в своите ръце. По време на Студената война много западни историци обрисуваха болшевишката революция като незаконен преврат, извършен от секта политически фанатици. Те, естествено, са били екстремисти, но през лятото и есента на 1917 г. болшевиките са били в състояние да привлекат поддръжката на широки социални кръгове в армията и фабриките.

В крайна сметка Февруарската и Октомврийската революции са израз на дълбокото недоволство и радикализирането на руското общество.

А това е много неудобна историческа тема за Путин, който не може да търпи социални безредици, политическа опозиция и спонтанно несъгласие.

Нежеланите идеи или усещания, които се пораждат от 1917 г., обясняват, защо на 7 ноември миналата година Путин устрои парад, в чест на 7 ноември 1941 г. През тази година съветските войски се отправят от Червения площад директно към фронтовата линия за сражения с нацистите. С тази церемония Путин извади болшевизма от болшевишката революция. Той замени неговия национализъм с Великата отечествена война, както в Русия наричат трагедията на годините между 1941 и 1945 г.

Възможно е в един прекрасен ден Русия да се обърне към годишнината от болшевишката революция, за да се замисли за опасностите от репресивните политически системи. Но не трябва да се залага на вероятността, че това ще се случи в близко бъдеще. 

Коментари 74
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

74 коментара
 
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Ракът на Кейт Мидълтън е в ремисия

Ракът на Кейт Мидълтън е в ремисия

Свят Преди 7 часа

„Не можехме да искаме повече“, написа принцесата на Уелс

Стефан Кюркчиев оглави временно СГС

Стефан Кюркчиев оглави временно СГС

България Преди 8 часа

Това става до определяне на постоянен ръководител на Софийския градски съд

МС предлага България да купи ракети от САЩ против танкове

МС предлага България да купи ракети от САЩ против танкове

България Преди 9 часа

На 20 септември миналата година държавният департамент на САЩ одобри възможната продажба на България

Бюджетната комисия прие специалния закон за приходите и разходите

Бюджетната комисия прие специалния закон за приходите и разходите

България Преди 10 часа

Почти всички редакционни предложения бяха отхвърлени

Запознайте се с най-богатия готвач в света

Запознайте се с най-богатия готвач в света

Любопитно Преди 10 часа

Състоянието на Алън Уонг се оценява на 880 млн. паунда

Втора аутопсия разследва причината за смъртта на бебето от Сандански

Втора аутопсия разследва причината за смъртта на бебето от Сандански

България Преди 11 часа

29-годишна жена от Сандански роди на път за болницата в Петрич на 27 ноември и загуби детето си

Глобяват шофьори с 50 лева за непочистен от колата сняг

Глобяват шофьори с 50 лева за непочистен от колата сняг

България Преди 11 часа

В неделя и понеделник са наказани над 20 водачи

<p>Гуардиола и съпругата му се развеждат</p>

Мениджърът на „Манчестър Сити“ Пеп Гуардиола и съпругата му се развеждат

Свят Преди 11 часа

Двамата живеят разделени от близо пет години

Снимката е илюстративна

"Ла Ниня" най-накрая е тук: Каква зима ни очаква

Любопитно Преди 11 часа

"Ла Ниня" има тенденция да увеличава активността на ураганите в Атлантическия океан

Байдън защити $74 милиарда  от Тръмп

Байдън защити $74 милиарда от Тръмп

Свят Преди 11 часа

Тръмп обеща да премахне законопроекта за климата, когато встъпи в длъжност

Първа област въвежда противоепидемични мерки

Първа област въвежда противоепидемични мерки

България Преди 12 часа

Към момента не се обмисля вариант за обявяване на грипна ваканция

Ето кои ще са звездите на събитията по случай встъпването в длъжност на Тръмп

Ето кои ще са звездите на събитията по случай встъпването в длъжност на Тръмп

Любопитно Преди 12 часа

Кери Ъндърууд ще изпълни „America the Beautiful“ на 20 януари

Израел и "Хамас" са близо до споразумение

Израел и "Хамас" са близо до споразумение

Свят Преди 12 часа

"Докато "Хамас" не ни информира колко от нашите заложници са живи, не можем да уточним броя на затворниците, които ще бъдат освободени"

Задържаха служители на МВнР с контрабандни цигари

Задържаха служители на МВнР с контрабандни цигари

България Преди 12 часа

По случая е образувано досъдебно производство, което се ръководи от Софийската градска прокуратура

<p>&quot;<span style="color:#ff0000;">Измъчват</span> съпруга ти и вината е твоя!&quot;</p>

"Измъчват съпруга ти и вината е твоя!"

Свят Преди 12 часа

Историята на Свитлана и капанът на руските агенти