Н ай-малко 17 души загинаха и стотици бяха евакуирани, след като буря с поройни дъждове връхлетяха италианския средиземноморски остров Сардиния.
Правителството обяви извънредно положение.
Телевизионни кадри показаха наводнени улици, реки, излезли от коритата си, рухнали мостове. Части от острова са залети от калните води на придошлите реки. "Това е национална трагедия", заяви премиерът Енрико Лета.
Кметът на Олбия - град в североизточната част на острова, най-тежко засегната от стихията, заяви за телевизия РАИ 3, че градът е разрушен от "апокалиптичната", по думите му, буря Клеопатра, че има няколко загинали и няколко изчезнали жители и че на места равнището на водата е достигнало 3 м.
Четиричленно семейство от бразилски произход се е удавило в апартамента си на приземен етаж в град Арцакена.
Трима души от друго семейство са загинали, след като мост се е срутил върху колата им близо до Олбиа, а жена и нейната дъщеря са били открити мъртви в кола, отнесена от водата в града.
Един полицай, който ескортирал линейка заедно с трима свои колеги, също е сред загиналите. Колата му излязла от пътя.
Сред жертвите е и 64-годишна жена, която се удавила в дома си в село Урас в югозападната част на острова. Нейният съпруг е бил приет в болница заради хипотермия. Стотици местни жители прекарали нощта в спортна зала в селото.
Един мъж е загинал при рухването на друг мост, а 90-годишна жена била открита мъртва в наводненото си жилище близо до Нуоро, в централната планинска част на острова.
Материалните щети, причинени от интензивните валежи и наводненията, са значителни
Обявяването на извънредно положение ще позволи да се отпуснат по-бързо ресурси и те да достигнат опустошените райони. Правителството отдели 20 млн. евро фондове за спешна помощ, за да помогне на спасителната операция и разчистването.
Освен жертвите, бедствието предизвика въпроси доколко изпитващите финансови проблеми италиански местни власти са подготвени за справяне с кризи. Антонело Фрау, зам.-директор на геоложката служба на острова, предупреди, че трябва да се направят планове за справяне с подобни ситуации, които стават все по-често явление.
Наводненията и свличанията на земни маси са все по-често явление в Италия, отбелязва Ройтерс.
Неправителствени организации и държавната геоложка служба са съгласни, че трябва да се засилят мерките за справяне с наводнения и други бедствия, които излагат на риск 6 млн. италианци. Според екоорганизацията "Легамбиенте", рискът не се дължи само на климатичните промени. Той се засилва от безразсъдното строителство, особено в крайбрежните райони.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!