1,3% от цялото население на страните от бившия съветски блок, които сега членуват в ЕС, се е преселило в Обединеното кралство, пише британският таблоид „Дейли мейл“.
Това означава, че един от всеки 75 души, родени в осемте източноевропейски страни, приети в ЕС през 2004 г., сега живее във Великобритания, пише вестникът и алармира, че тази цифра вероятно е още по-висока, тъй като данните, които сега цитира, са взети от статистика отпреди три години.
За отделни страни процентът е различен. Един от всеки 30 литовци, намиращи се където и да е в Европа, включително и собствената им страна, сега живее на Острова, както и един от всеки 30 латвийци, един от всеки 60 поляци и един от всеки 200 унгарци.
В Обединеното кралство сега живеят 654 хил. поляци от общо 41,5 млн., или 1,6% от общия им брой в Европа, както и 108 хил. литовци – 3,4% от общия им брой.
Цитират се и съвсем пресни данни – от вчера, на независимия Център за изучаване на миграцията при Оксфордския университет, според които британските власти
дават гражданство на повече имигранти от всяка друга страна от ЕС.
През 2012 г. британски паспорти са получили 193 хил. чуждестранни граждани. Като цяло от 2000 г. насам над 2,1 млн. имигранти са получили британско гражданство.
Това е резултат от свалянето на граничния контрол преди 10 г., твърди вестникът.
„Дейли мейл“
не дава конкретни данни за българи и румънци, но твърди, че те също са допринесли за рязкото увеличение на броя на имигрантите,
дошли на работа във Великобритания.
Това нашествие слага голямо бреме върху обществените услуги, включително Националната здравна система, училищата, жилищата, отбелязва вестникът.
Като цяло
в момента на Острова живеят 1 077 000 имигранти от Източна Европа
срещу 167 хил. през 2004 г. Изданието цитира д-р Карлос Варга-Силва, директор на оксфордския център, според когото миграцията от Източна Европа не е нов феномен за Великобритания. Поляците са били втората по големина в Обединеното кралство група хора, родени в чужбина, след ирландците още при преброяването през 1951 г. Но мащабът на промяната, настъпила през последните 10 г., е значителен, казва той.
Вестникът отбелязва, че
емиграцията от Източна Европа е проблем и за самите страни там.
Висши политици от тези страни са повдигали пред британския премиер Дейвид Камерън въпроса, че това е „изтичане на мозъци“, което вреди на новите членки на ЕС. Това според вестника сочи, че тези страни могат да подкрепят предлаганите реформи на имиграционната политика в ЕС.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!