Е динайсет носители на Нобеловата награда за мир написаха общо писмо до руския президент Владимир Путин, предлагайки своята подкрепа за 28-те активисти на "Грийнпийс" и двамата журналисти, задържани в руски затвори, докато тече разследването срещу тях, се казва в съобщение до медиите на организацията "Грийнпийс-България".
В края на септември активистите се опитаха да се качат на руска сондажна платформа в Северния ледовит океан, но бяха задържани.
В писмото Путин е призован да "направи каквото може, за да бъдат свалени прекомерните обвинения в пиратство" към активистите, както и повдигнатите обвинения да са в съзвучие с международните и руските закони.
Описвайки Арктика като "скъпоценно съкровище на човечеството", подписалите писмото подкрепят усилията да се запази Северния полюс от добива на нефт и от климатичните промени.
"Добиването на нефт в Арктика е опасно, високо рисково начинание. Нефтен разлив под тези ледени води ще има катастрофални последици за едно от най-девствените, уникални и красиви места на Земята. Последиците върху общностите, които живеят в Арктика, и върху вече уязвимите животински видове ще бъдат опустошителни и дълготрайни", се посочва в писмото.
Подписалите го предупреждават, че "рискът от аварии съществува винаги, а плановете на нефтената индустрия за справяне с тях остават неадекватни. Също толкова съществено е и допринасянето на нефтодобива в Арктика за промените в климата. Промените в климата в Арктика, както и навсякъде заплашват всички нас, но най-уязвимите по света ще платят най-висока цена".
Под писмото са се подписали нобеловите лауреати:
Дезмънд Туту (някогашният символ на борбата срещу апартейда, от Южна Африка, който получи Нобела за мир през 1984 г.),
Ширин Ебади (адвокатка и съдия от Иран, която стана лауреат на наградата през 2003 г.),
Жузе Рамус-Орта (източнотиморски политик и вече бивш президент на страната, получил Нобела през 1996 г.),
Ригоберта Менчу (гватемалска общественичка, защитавала индианското население, получила наградата през 1992 г.)
Бети Уилямс (северноиралндска активистка за мир, получила наградата през 1976 г.)
Марийд Кориган–Магуаер (която поделя наградата с Уилямс)
Оскар Ариас Санчес (бившият президент на Коста Рика, получил през 1987 г. наградата за мир за приноса му към установяване на траен мир в Централна Америка),
Джоди Уилямс, (говорител на Международната кампания за забрана на противопехотните мини, получила Нобеловата награда за мир през 1997 г., заедно с организацията),
Лейма Гбоуе, (тя мобилизира свои сънароднички срещу гражданската война в Либерия, включително като организира "сексуална стачка", и бе наградена с Нобела през 2011 г.)
Тауакул Карман, която подели наградата с Гбоуе
Адолфо Перез Ескивел (аржентински борец за граждански права, получил наградата за 1980 г.)
Глобалната кампания за освобождаване на активистите събра 1,3 млн. подписа. Акции в солидарност със задържаните се състояха на 250 места в 49 страни по света, припомня организацията.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!