Е вропа е купила рекордно количество руски втечнен природен газ (LNG) през 2024 г., въпреки усилията на ЕС да намали зависимостта си от изкопаемите горива, които финансират войната на Путин. Според данни на анализаторите от Rystad Energy, в европейските пристанища са акостирали кораби със 17,8 милиона тона руски ултрастуден газ, което е с над 2 милиона тона повече в сравнение с предходната година.
Ян-Ерик Фенрих, газов анализатор в Rystad Energy, заяви, че не само че вносът на LNG се увеличава, но и се развива на рекордни нива. Въпреки значителното намаляване на вноса на руски газ от началото на войната в Украйна, Европа все пак продължава да закупува значителни количества втечнен природен газ от Русия. През 2024 г. Европа е внесла 49,5 милиарда кубически метра руски газ по тръбопроводи и още 24,2 милиарда кубически метра в LNG форма, като част от този LNG ще бъде препродаден на други държави, добави Фенрих.
Тези данни бяха разкрити само дни след като Украйна прекрати потоците от руски газ през своите тръбопроводи, слагащ край на енергиен маршрут от съветската епоха, който оцеля в условията на тригодишна война.
Активисти подчертават, че ЕС подкопава подкрепата си за Украйна и климатичните си цели, като продължава да плаща на Русия за изкопаеми горива, които затоплят планетата при изгарянето им. След началото на войната ЕС намали потреблението на енергия и разхлаби правилата за изграждане на вятърни турбини и слънчеви панели, но учените твърдят, че процесът на „изчистване“ на икономиката напредва по-бавно, отколкото е необходимо, за да се ограничи глобалното затопляне с 1,5°C до края на века.
Центърът за изследване на енергията и чистия въздух (Crea) съобщи, че вносът на руски LNG в ЕС е достигнал 7,32 милиарда евро през 2024 г., като обемът се е увеличил с 14% спрямо предходната година, достигайки 17,5 милиона тона. Според Vaibhav Raghunandan, руски анализатор в Crea, основната причина за нарастващия внос е това, че руският LNG се предлага на значителна отстъпка в сравнение с алтернативните доставчици, и компании по целия свят продължават да купуват от най-евтиния доставчик.
ЕС има план да спре вноса на руски изкопаеми горива до 2027 г., но досега не е наложил санкции върху газа, както го направи с въглищата и петрола. През юни държавите членки се договориха да забранят "трансбордирането" на руски LNG в страни извън ЕС от март 2025 г. Според Фенрих, скорошният ръст в вноса на руски LNG може да се дължи на усилия да се изпратят обеми газ преди тези санкции да влязат в сила.
Украински активисти твърдят, че санкционният режим на ЕС е отслабен чрез "очевидни вратички", които позволяват на Русия да продължи да финансира войната чрез продажби на изкопаеми горива.
"Рекордните нива на внос на руски втечнен природен газ през 2024 г. са ярко напомняне, че ЕС трябва да предприеме решителни действия, за да затвори оставащите вратички в санкционния си режим", каза Светлана Романко, основател на украинската климатична кампания Razom We Stand.
"Сега имаме до 15 пакета санкции, но е спешно необходима пълна забрана на вноса на руски LNG, за да спрем финансирането на военния сандък на Путин."
Романко също така призова ЕС да предприеме действия срещу руския "флот в сянка" от стари и недостатъчно застраховани танкери и да затвори вратичките в рафинирането, които позволяват на Европа да внася продукти, произведени от руски суров петрол в държави като Турция и Индия.
Според доклад на Романко и нейните колеги, по-строгите санкции могат да намалят замърсяването с парникови газове, свързано с руския нефт и газ с 25% до 2030 г. Ако възобновяеми източници заменят мръсните горива, емисиите от крайната употреба могат да намалеят с 300 милиона тона годишно.
"ЕС има избор", каза Романко. "Продължете да финансирате войната и замърсяването или се ангажирайте с чисто, сигурно и мирно енергийно бъдеще."
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!