С предупрежденията, които се въртят в медийното пространство за възможна война с Русия след няколко години, европейските страни членки на НАТО вече започнаха да полагат основите за отбрана, ако руски войски стъпят на територията на съюза.
„Русия се готви за война със Запада“,
каза в края на ноември Бруно Кал, шефът на германското външно разузнаване. Но е малко вероятно това да е широкомащабно нападение на територията на НАТО, предупреди той. Москва може да избере ограничено нахлуване или засилване на тактиката си за хибридна война, за да провери убеждението на алианса, каза Кал.
НАТО се опитва да се подготви и за двата сценария: тотална война и по-малко очевидни техники, предназначени да подкопаят стабилността в страните членки на алианса.
„Има множество възможности за Русия да тества сплотеността на алианса“, включително ограничено заграбване на земя,
каза бившият ръководител на Многонационалния корпус на НАТО Североизток, базиран в северозападна Полша, каза пред Newsweek генерал-лейтенант Юрген-Йоахим фон Сандрарт, точно преди да напусне поста си през ноември.
Неотложността вече е очевидна за висши военни и политически служители. Андрюс Кубилиус, комисарят по отбраната на Европейския съюз, каза през септември, че министрите на отбраната и командирите на НАТО са „съгласни, че (руският президент) Владимир Путин може да бъде готов за конфронтация с НАТО и ЕС след шест до осем години“.
Службата за външно разузнаване на Естония предупреди през февруари, че НАТО „може да се изправи пред масова армия от съветски тип през следващото десетилетие“, ако Русия успешно реформира своята армия. Армията ще бъде „технологично по-слаба“ от силите на НАТО в области, различни от електронната война и ударите на далечни разстояния, каза службата, но нейният „военен потенциал ще бъде значителен“.
„Ако приемем тези оценки сериозно, това е времето, за да се подготвим правилно и то е кратко“,
каза Кубилиус, който е бивш литовски премиер, пред агенция Ройтерс. „Това означава, че трябва да вземаме бързи и амбициозни решения“, добавя той.
Основният катализатор е пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна, което кара Швеция и Финландия да се откажат от дългогодишната си политика на неутралитет и да се присъединят към НАТО, удължавайки границата на Русия с алианса.
В цяла Европа НАТО сега се бори да повиши разходите за отбрана над двата процента от БВП, поискани, но неналожени, от алианса. В исторически план много страни са изостанали много под този показател през десетилетията след края на Студената война. Но времената се менят. Европейските нации се ангажираха да изпълнят или надхвърлят целта, а длъжностни лица и експерти като цяло очакват новата администрация на новоизбрания президент Доналд Тръмп да удвои натиска върху Европа да увеличи допълнително военните разходи.
Държавите, виещи се покрай източния фланг на НАТО, са много напред. Колко бързо обаче Европа ще успее да увеличи разходите и да подкрепи компаниите, произвеждащи повече оборудване, остава да видим.
Висшият военен служител на НАТО, адмирал Роб Бауер, каза в края на миналия ноември, че предприятията „трябва да бъдат подготвени за сценарий по време на война и съответно да коригират своите производствени и дистрибуторски линии“. „Въпреки че може би военните са тези, които печелят битките, икономиките са тези, които печелят войните“, Бауер каза.
Вече има видими признаци на подготовка в цяла Европа,
особено впечатляващи в страните, които са най-близо до границите на Русия.
Сръбският президент Александър Вучич каза през юли, че НАТО „не е готов сега“ за евентуална война с Русия, но че „ще бъде готов“ в бъдеще. „Те вече се подготвят за конфликт с Руската федерация и се подготвят много по-бързо, отколкото някои хора биха искали да видят, във всеки смисъл“, каза той пред сръбската телевизия в коментари, предадени от руските държавни медии.
„Знаем това от военните приготовления. Знаем как се водят. И искам да ви кажа, те се готвят за военен конфликт“, каза Вучич.
Германия започна да изготвя планове за това как Берлин ще защити важни сгради и инсталации в случай на нападение
и как Германия ще бъде канал за стотици хиляди войници, които се насочват на изток в Европа, германският ежедневник Frankfurter Allgemeine Zeitung , съобщи през ноември.
Първият проект на стратегическия документ, озаглавен „Operationsplan Deutschland“, е дълъг 1000 страници, съобщава вестникът.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!