Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен обяви, че ще се стреми да насочи публични и частни инвестиции в размер на 200 млрд. евро към зараждащата се индустрия на изкуствения интелект (ИИ) в Европа.
На срещата на върха за Изкуствения интелект в Париж тя посочи, че ЕС ще допринесе с 50 млрд. евро, а останалите средства ще бъдат предоставени от „доставчици, инвеститори и индустрия“.
Желязков участва в Срещата на върха по въпросите на изкуствения интелект
„Искаме да ускорим иновациите“, отбеляза Фон дер Лайен. Според нея „световното лидерство все още е в процес на извоюване“.
Инвестициите на ЕС ще включват 20 млрд. евро за финансиране на четири гигантски фабрики за изкуствен интелект, „за да се даде възможност за отворено съвместно разработване на най-сложните модели“, се казва в изявление на Комисията.
Председателят също така обяви, че ЕС ще предостави публичните си суперкомпютри „в услуга на най-добрите стартиращи компании и учени“.
„Искаме Изкуственият интелект да бъде сила за добро. Той се нуждае от конкуренция, но и от сътрудничество. Необходимо е да спечели доверието на хората и да бъде безопасен“, изтъкна Фон дер Лайен.
Тя излезе на сцената в Париж веднага след вицепрезидента на САЩ Джей Ди Ванс, който предупрежди, че „прекомерната регулация“ може да убие развиващия се сектор на изкуствения интелект.
Изкуственият интелект (ИИ) е термин, който се използва за описване на създаването на интелигентни машини, които могат да изпълняват задачи, изискващи човешко мислене. Идеята за развитието на ИИ възниква още през 1950-те години, когато учени като Алън Тюринг и Джон Маккарти започват да разработват модели за създаване на машини, които да могат да мислят като хора. През годините технологичните иновации и научните изследвания довеждат до значителен напредък в областта на изкуствения интелект. Днес ИИ се използва в различни сфери като здравеопазването, финансите, автомобилната индустрия и други. Технологични гиганти като Google, Amazon и Microsoft инвестират значителни средства в развитието на ИИ и създават нови продукти и услуги, които използват тази технология. Иновациите в областта на изкуствения интелект имат голям потенциал за промяна на света и за създаване на по-ефективни и интелигентни системи. Европейската комисия подкрепя развитието на ИИ чрез инвестиции в размер на 200 млрд. евро, което ще допринесе за ускоряване на иновациите и за насърчаване на сътрудничеството между различните страни и индустрии.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!