Е вропейският парламент одобри днес резолюция, с която обявява за геноцид Гладомора в Украйна през 30-те години на миналия век.
Тогава, за да смаже желанието за независимост и недоволството от колективизацията сред украинците и голямата германска общност в Украйна, Москва нарежда изземването на повечето от произведеното зърно, оставяйки милиони да измрат от глад.
Украйна и Русия – един нестихващ конфликт
"В случая с Гладомора това е първият геноцид, който е методично планиран и извършен чрез лишаване от храна, хората, които са я произвели. Това, което е особено ужасяващо, е, че е използвано лишаването от храна като оръжие за геноцид и че е извършено в регион на света, известен като „житницата на Европа", посочва проф. Андреа Грациози от Университета на Неапол.
Точният брой на загиналите вероятно никога няма да стане ясен, но според различни оценки жертвите са между 3,5 милиона и 7 милиона души.
Крахът на българското село проектиран в Москва
Геноцидът е предшестван от масови арести, мъчения, екзекуции и хвърляне в затворите на хиляди украинци, за да се предотврати "украинска национална контрареволюция". Въпреки това в началото на 30-е години в Украйна избухват над 4000 бунта и протеста, които са потушавани първоначално от тайната полиция, а по-късно от Червената армия. Десетки хиляди украинци са интернирани в трудови лагери. Само през втората половина на 1932 г. са затворени 54 645 души и са екзекутирани около 2000, включително и деца.
Докато украинците умират, Москва изнася 4,27 милиона тона зърно от Украйна през 1932 г., достатъчно, за да изхрани поне 12 милиона души за цяла година. Стоковите записи показват, че през януари 1933 г. в СССР е имало достатъчно зърнени запаси за изхранването на над 10 милиона души.
Германия планира да признае първия руски геноцид в Украйна
С декларацията Европейският парламент "признава Гладомора, изкуственият глад в Украйна през 1932-1933 г., причинен от целенасочена политика на съветския режим, за геноцид срещу украинския народ".
Решението идва дни след като Украйна отбеляза 90 години от Гладомора и в момент, когато Русия води нова война срещу страната.
Декларацията на Европейския парламент вероятно ще предизвика гнева на Москва, където официалните лица при управлението на президента Владимир Путин все повече се стремят да реабилитират СССР.
Как Русия открадна историята и езика на Украйна
Европейския парламент също така призова "всички страни и международни организации, които все още не са признали Гладомора за геноцид, да го направят".
Евродепутатите осъдиха "манипулирането на историческата памет" от настоящия режим в Русия.
Сегашната инвазия на Русия в Украйна поражда опасения, че историята може да се повтори. Руските войски вече масово атакуват цивилни цели, опитвайки се да оставят украинското население без ток, вода и отопление през зимата.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!