Петдесетина ръководители на държавни и правителства от Европа и Източна Азия се срещат днес в Лаос. В тази кохорта е и българският президент.
Срещата на АСЕМ (Международна организация за сътрудничество между Европа и страните от Източна Азия) е между стария континент, претоварен от дълговата криза, и Азия, която иска да се утвърди като двигател на растежа за целия свят, пише АФП.
Европа трябва да се отдаде на дипломатическа офанзива, за да убеди азиатските си партньори, че тя не е губеща и разчита на собствените си сили, за да се изправи на крака.
"Ние смятаме, че Азия с всеки изминал ден придобива все по-голямо значение от гледна точка на икономическото развитие," заяви председателят на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу.
"Европа е един от най-важните партньори в Азия по отношение на търговията и инвестициите", добави той в Банкок, преди да замине за Виентян. "Искаме да обсъдим възможности за
инвестиции и търговия, но също така и предизвикателствата пред стабилността и сигурността в региона".
Президентът на Европейския съвет Херман ван Ромпой, френският президент Франсоа Оланд и италианският премиер Марио Монти също са на срещата на върха, която се провежда на всеки две години от 1996 г. насам. Германската канцлерка Ангела Меркел обаче изпрати външния си министър.
"Азия не е предпазена от кризата в Европа. Китай и други големи износителки страдат именно от спада на поръчките от стария континент", каза френският президент Франсоя Оланд.
Европа "трябва да погледне към Азия за по-добра икономическа дейност", предложи филипинският държавен секретар Алберт дел Росарио.
Основните азиатски сили също са силно представени в столицата на Лаос.
Страната с 6 милионно население е под комунистическо управление от 1975 г. насам. Там липсва икономическа основа, но страната направи реформи, за да се включи в Световната търговска организация през следващите няколко седмици.
Докато азиатските страни показват икономически данни, свидетелстващи за растеж, Европа се намира на ръба на рецесията.
Според експерти, на настоящата среща европейските ръководители ще се опитват да убедят азиатските си колеги в стабилността на Европа, за да привлекат необходимите на стария континент свежи парични инвестиции.
"Трябва да се търси растеж там, където го има и растежът се намира в Азия", споделят дипломатически съветници на Париж пред АФП.
Българското участие
Българският държавен глава ще участва във форума по лична покана на председателя на Европейската комисия Жозе Барозу. Днес Росен Плевнелиев, заедно с държавни и правителствени ръководители от ЕС и Азия, ще има работна среща с министър-председателя на Лаоската народнодемократична република.
В първия ден от визитата си във Виентян Плевнелиев ще има поредица от срещи, сред които с премиера на Китай Вън Цзябао и с министър-председателите на Виетнам - Нгуен Тан Зунг, на Република Корея - Ким Хуанг Шик, и на Сингапур - Ли Сиен Лун.
В Националната съвещателна палата в лаоската столица президентът Плевнелиев ще бъде посрещнат официално от президента на Лаос Чумали Саясон, след което ще вземе участие в официалната церемония по разширяването на АСЕМ с Швейцария, Норвегия и Бангладеш.
Президентът Плевнелиев ще присъства на церемонията по откриването на 9-ата Среща на върха на Азиатско-европейския форум и ще направи изказване на тема "Глобално икономическо предизвикателство: споделяне на опита от финансовата криза" в първата пленарна сесия на форума, посветена на икономически и финансови въпроси.
С изказвания в рамките на сесията ще участват президентите на Франция - Франсоа Оланд, на Чешката република - Вацлав Клаус, и на Индонезия - Сусило Бамбанг Юдойоно, и правителствените ръководители на Япония, Италия, Сингапур, Австралия, Белгия, Виетнам, Тайланд.
Във вторник, 6 ноември, са предвидени срещи на президента Росен Плевнелиев с президента на Лаоската народнодемократична република Чумали Саясон и с президента на Монголия Цахиа Елбегдорж.
На втория ден от Срещата на върха на АСЕМ държавните и правителствените ръководители на държавите участнички ще разгледат въпроси на социалното и културното сътрудничество, регионални и глобални въпроси, както и бъдещото развитие на платформата за диалог. Срещата на върха ще приключи с приемането на заключителни документи.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!