Ц ифровото евро, известно още като Е-Еuro или D€, е прието като проект от Европейската централна банка (ЕЦБ) още през юли 2021 г. То предвижда въвеждането на дигитални пари, с които ще може да се плаща както онлайн, така и офлайн. Те няма да заменят парите в брой, а само ще ги допълнят с нова цифрова алтернатива за разплащания, обяснява германската обществена медия АРД, съобщи Deutsche Welle.
Дигиталното евро ще бъде на разположение на потребителите в електронен портфейл (wallet) и ще бъде обезпечено с отделна сметка в централната банка. Тази сметка ще се управлява от съответната търговска банка на потребителя. Обсъжда се индивидуален лимит за притежание до 3 000 евро в електронен вид.
Кога ще бъде въведено?
Според ЕЦБ и Европейската комисия е много вероятно дигиталното евро да бъде въведено в идните години, окончателно решение обаче все още не е взето. През ноември 2023 г. ЕЦБ започна двугодишна подготвителна фаза, включваща множество мерки за координация.
"Управителният съвет на ЕЦБ ще вземе решение за евентуално емитиране на цифрово евро едва след като бъде прието съответното законодателство", казват от банката. Това предполага окончателно решение най-рано през първата половина на 2026 г. и пускане в обращение най-рано през 2027 или 2028 г., научаваме още от публикацията на АРД.
Каква е разликата в сравнение с другите дигитални плащания?
При електронните платежни трансакции, като например банковите преводи и плащанията с карта, сумите в евро също се прехвърлят в дигитална форма. Цифровото евро обаче обещава още по-голяма сигурност от установените платежни форми, тъй като в случай на криза то няма да бъде засегнато - например при фалит на търговска банка или на частен доставчик на платежни услуги. От ЕЦБ твърдят още, че виртуалното евро ще е по-неприкосновено, тъй като по време на трансакциите няма да се предават лични данни. В този смисъл анонимността му ще бъде сравнима с тази на парите в брой, отбелязва АРД.
Ако сумите се прехвърлят от сметка в една банка в такава в друга, разходите ще бъдат по-ниски, тъй като сегашните модели на плащане включват и трета страна - доставчика на услугата.
Каква е разликата с криптовалутите?
Основната разлика с криптовалути като биткойн или етериум е, че дигиталното евро е продукт на ЕЦБ, т.е. остава под контрола на паричната политика на централната банка. Като контролира паричното предлагане, ЕЦБ се опитва да осигури и стабилността на валутата.
За критиците на сегашната парична система обаче точно този контрол е причината за бума на криптовалутите, които до голяма степен избягват влиянието на централните банки.
Особено важно за потребителите обаче е, че европейската цифрова валута ще бъде законно платежно средство точно толкова, колкото парите в брой и някогашните спестовни книжки, в които сумите се нанасяха ръчно. Следователно търговците на дребно ще трябва да приемат дигиталното евро на каса или онлайн. Такова задължение за приемане на криптовалути не съществува.
Защо ЕС и ЕЦБ искат цифровото евро?
В допълнение към посочените предимства за потребителите, институциите на ЕС преследват и други важни цели с въвеждането на електронното евро. Преди всичко, то има за цел да осигури суверенитета на европейските платежни операции, защото не само криптовалутите, но и планираните виртуални валути на държави като Великобритания, Китай и САЩ застрашават ролята на еврото като доминиращо платежно средство в дългосрочен план.
Освен това една платежна система с електронно евро би могла да създаде противовес на доминиращите американски доставчици на платежни услуги като Visa, Mastercard, GooglePay, ApplePay и PayPal.
"Цифровото евро ще насърчи устойчивостта, конкурентоспособността и иновациите в европейските плащания. То би осигурило едно общоевропейско решение за разплащания в еврозоната под европейска регулаторна рамка", казват от ЕЦБ.
Тъй като електронните пари в евро ще се държат в отделни сметки, за тях могат да се определят различни основни лихвени проценти, отколкото за парите в брой и тези в спестовни книжки. В екстремни случаи ще е възможно с наказателни лихвени проценти върху суми в дигитално евро да се стимулира потреблението и така да се насърчава икономиката, обясняват още от АРД.
Как се отнасят частните банки към цифровото евро?
Макар че частните банкови институции приветстват европейската електронна валута, те имат и няколко проблема с нея. Част от парите, които клиентите ще държат в цифрова валута, вероятно ще бъдат изгубени за банките като депозити, следователно и за традиционната им кредитна дейност. Това е една от причините, заедно със загриженост за риск от пране на пари, се обсъждат горни граници за размера на цифровия портфейл.
Дигиталното евро представлява и отделна платежна система, с която ЕЦБ ще се конкурира пряко с банките и частните доставчици на платежни услуги. И тук е в ход процес на координация, в който все още не е ясно окончателното разпределение на ролите, обобщава АРД.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!