След необичайните жеги, връхлетяли Германия, днес следобед северозападната част на страната пострада от ураганнни ветрове.
Много градове в провинция Долна Саксония са засипани от отломки от дървета. Движението на автомобили е спряно на много места след серия катастрофи. В много домове няма електричество, телефонните и интернет връзките са прекъснати.
Ураганът събори топола в зоопарка на град Нордхорн, която падна върху съседна къща. Под развалините загина 47-годишна жена. Зоопаркът е разрушен, а няколко от питомците му са изчезнали.
Торнадо се разрази над германския остров Хелголанд в Северно море, като рани 11 туристи.
В пристанищния град Леер, където скоростта на вятъра достигна 110 км/ч, бурята повали строителен кран и 157-метров товарен кораб, качен за ремонт на сух док. Щетите са за 1 млн. евро.
Преди Германия ураганът, придружен с проливни дъждове, премина и над Холандия. Особено пострадаха източните холандски провинции, но няма човешки жертви. Там стихията отнесе покриви и предизвика прекъсване на тока.
Преди бурята синоптиците регистрираха нов температурен рекорд в германската столица, която не помнеше подобни жеги от 11 юли 1959 г., но и тогава горещините са достигнали не повече от 37,8 градуса.
Непоносим задух налегна в събота пътниците в бързия влак Хановер-Кьолн. Температурата във вагоните достигна 50 градуса, тъй като климатиците не издържаха и изключиха. Пътниците бяха евакуирани.
Двадесет и седем ученици, тръгнали на екскурзия, получиха топлинен удар и деветима бяха откарани в болница.
Евакуирани бяха и пътниците от други два влака между Берлин и провинция Райнланд-Пфалц.
Федералната полиция започна разследване за неумишлени телесни повреди. Очаква се то да установи причините за повредите в климатичните системи, въпреки че няма внесени съдебни искове, заяви говорител на германските органи на реда.
Германските железници поднесоха извинения и обещаха обезщетения.
Според прогнозите днес следобед на места в Германия ще има бури и температурите ще се понижат до 30 градуса, но в сряда и четвъртък въздухът отново ще се нагрее до 34-38 градуса.
Рекордни за юли температури са регистрирани и в Чехия и Словакия. В Прага живачният стълб достигна 35,1 градуса, а в Братислава надхвърли 37 градуса.
Засилва се опасността от горски пожари. Спасителните служби, включително противопожарните, са в повишена готовност. Метеоролозите предупреждават за ново повишение с очакване за температури над 40 градуса.
В три града в Италия - Генуа, Милано и Месина, на остров Сицилия, миналата нощ бе регистриран европейски рекорд за нощна температура - след пек и към 40-градусова жега през деня, през нощта температурата спадна едва до 25 градуса - повече, отколкото в Атина и Барселона (23 градуса), Алжир, Тунис и Аман (22 градуса) или Дамаск (21 градуса).
Рекордни дневни температури бяха регистрирани през уикенда на остров Сардиния - до 45 градуса.
Небивала знойна вълна връхлетя и Копенхаген, столицата на Дания. От седмица температурите се колебаят около 30-те градуса, а на о. Борнхолм достигнаха 34 градуса - най-високите температури, регистрирани от датските синоптици за последните 16 години.
Статистиката от последните дни показва, че повикванията към службите за спешна помощ са се увеличили с 20%.
Жегата в Испания, достигащи до 39 градуса в южната част през последните дни, взе първите си жертви.
Мъж на 80 години е починал в края на миналата седмица от "топлинен удар" в източния град Касерес. По-рано 55-годишна жена от Севиля и млад мъж на 24 години от Мерида също станаха жертви на горещото време.
Миналата седмица Испания регистрира най-високите си температури от началото на годината.
Горещините във Франция създават немалко проблеми на населението, особено на възрастните хора.
Температурите там се движат между 30 и 35 градуса, но рекордът от 2003 г. засега не е достигнат. Вследствие на небивалите горещини тогава починаха около 15 хил. души.
Според експертите от "Метео Франс" лятото в страната ще е сухо и горещо, но жегите отпреди седем години няма да се повторят, а в отделни райони ще има и доста прохладни периоди.
Топлият фронт, идващ от североизток, се насочва към Атлантика и френската метерологическа служба отмени въведеното в неделя в редица източни и южни департаменти, включително района на Париж, "оранжево" равнище на тревога.
Синоптиците обаче предупреждават, че след жегите в 26 департамента предстоят гръмотевични бури с проливни дъждове и бурни ветрове. През изтеклата нощ Париж бе връхлетян от необикновено силна буря с тропически порои.
Горещото време в Русия като цяло може да се отнесе към аномалните природни явления, каза зам.-директорът на руския Хидрометеорологичен център Валерий Захаров.
Всяко отклонение на температурите със 7-8 градуса от нормалното може да се разглежда като аномалия, а за нас подобно време е потенциално опасно. Сегашното засега не бележи рекорди, посочи Захаров.
Най-високата температура е регистрирана през 1936 г., а най-продължителни горещини е имало през 1972 г. Шансове 2010 г. да попадне сред рекордните години обаче има, тъй като към края на седмицата температурите в някои райони на централна Русия може да се повишат още, каза Валерий Захаров.
Той прогнозира в четвъртък температурите да достигнат 37-38 градуса.
В някои области жегите доближават 40-42 градуса и засега не се очертава спад. Не знам как ще решат въпроса със сиестата, но да се работи в такова време е тежко, призна метеорологът.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!