Испания навлезе в конституционна криза. Решението на националистическото правителство на Каталония да свика предсрочни избори през ноември, които на практика ще прераснат в референдум за независимост, разкри пътя към отцепване на автономната област, пише британският в. "Файненшъл таймс" (FT.com).
Във вторник президентът на Каталония - Артур Мас, заяви, че е дошло време областта да упражни правото си на самоопределение и обяви предсрочни избори на 25 ноември (две години преди предвиденото). Вчера местните власти обявиха, че ще организират референдум за независимост, въпреки възраженията на испанския кабинет.
Правителството на испанския премиер Мариано Рахой твърди, че референдумът ще е нарушение на конституцията. Той призова Каталония да се въздържа от увеличаване на нестабилността при дълбоката икономическа криза, която преживява Испания.
Ако правителството не разреши референдум или допитване, ще трябва така или иначе да го организираме, заяви Мас пред каталонския парламент.
Това, на свой ред,
може да засили самоувереността на баските сепаратисти,
които сега са с почти равни шансове с по-умерените националисти за изборите за регионално правителство идния месец, след като спечелиха много места на местните и парламентарните избори миналата година.
Испания, затънала в кризата на еврозоната, се опитва да се измъкне от мъчителна рецесия, но има реална възможност тази многонационална държава, заменила центристкатата диктатурата на Франко с децентрализация на властта, да се разпадне, пише "Файненшъл таймс.
Когато Съветският съюз и някои от буферните му държави се разпаднаха в края на Студената война, лидерите от ЕС като цяло погледнаха на този акт на демократично самоопределение като на нещо добро. Но
идеята, че сепаратизмът би могъл да проникне в установените структури на Западна Европа,
им е съвсем чужда, независимо от честите случаи на междурегионално напрежение.
Подобни търкания се наблюдават редовно в Италия и Белгия, например, между по-състоятелният Север и относително по-бедния Юг.
В Испания, където по икономически, исторически и културни причини индустриалната революция първо стигна до баски и каталонци - народи с дълбоко чувство за национална принадлежност и езикова идентичност - "националният въпрос" винаги е съществувал.
Един приемлив път напред
би съчетал следните идеи: нов пакт, обхващащ всички заинтересовани страни, включително баски и каталонци, който да подсили икономическите спешни мерки, и конституционна реформа с по-федерална ориентация.
Федерализъм обаче означава разпространяване на благосъстоянието и изглаждане на регионалните несправедливости.
Не е ясно дали всички участници в настоящата драма разбират това, отбелязва "Файненшъл таймс".
В Страната на баските, както и в Навара вчера имаше общата стачка срещу мерките за икономии на правителството, която обаче беше помрачена от насилие.
Поне поне шест души бяха ранени, включително четирима полицейски служители. Няколко души бяха арестувани.
Правителството на Рахой си навлече гнева на населението заради бюджетни икономии в социалните разходи и заплатите на държавните работници в опита си да намали бюджетния дефицит от 8,9% и да избегне цялостна международна спасителна програма за страната.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!