Е врокомисарят по вътрешните работи Илва Йохансон изрази днес очакване до края на годината да има решение за отпадане на вътрешните сухопътни шенгенски граници на България и Румъния. Тя говори пред журналисти в Люксембург, където започва двудневното заседание на Съвета на ЕС по правосъдие и вътрешни работи.
Експерт предлага създаване на мини-Шенгенско пространство между Румъния и България
България и Румъния са в Шенген, остава само да премахнем проверките по вътрешните (сухопътни) граници. Предвиждам това да стане тази година, каза Йохансон.
Комисар Златанов: България е готова да влезе изцяло в Шенген
Белгийският вътрешен министър Анелис Верлинден посочи, че е силно убедена в нуждата в Шенген да няма вътрешни гранични проверки. Сигурността на гражданите трябва да бъде осигурена, необходими са усилени проверки по външните граници, каза тя. Работим, надявам се да постигнем напредък, добави министърът в отговор на въпрос за очакването на София и Букурещ, и съпротивата на Виена. През декември миналата година Австрия бе единствената страна в ЕС, която не подкрепи цялостно отпадане на граничните проверки по българските и румънските шенгенски граници.
Съветът на ЕС одобри промени в правилата за Шенген
Белгийският държавен секретар за убежището и миграцията Никол де Мур отбеляза, че днес започва последното заседание на европейските министри на вътрешните работи и на правосъдието в рамките на председателството на нейната страна на Съвета на ЕС. Тя добави, че министрите ще обсъдят бъдещето на визовата политика на фона на отчетените злоупотреби и изрази очакване да бъде одобрено предложението на Европейската комисия за удължаване на закрилата за украинските бежанци.
На първо място в дневния ред на днешната среща в Люксембург на министрите на вътрешните работи на страните от Европейския съюз ще бъде изпълнението на пакта за миграцията и убежището в ЕС и разширяването на Шенгенското пространство с включването на България и Румъния, предаде австрийската новинарска агенция АПА.
"Трябва да преценим как функционира Шенген по въздух. След това може да бъдат обсъдени следващите стъпки", подчерта позицията на страната си преди заседанието на Съвета на ЕС австрийският министър на вътрешните работи Герхард Карнер.
Според дипломати от ЕС представителите на Румъния и България вероятно отново ще поискат пълно приемане в Шенгенското пространство. Към момента Австрия блокира единодушното решение, което трябва да бъде взето от Съвета.
Новоизбраното дясно правителство на Нидерландия все още не е споменавало за евентуално вето.
В края на март България и Румъния влязоха в Шенгенското пространство с въздушните и морските си граници - "Air Schengen").
"Имаме повече проверки по шенгенските [граници] от когато и да било преди", подчерта Карнер. Той даде за пример Европейското първенство по футбол и Олимпийските игри, заради които Германия и Франция засилват контрола по границите си.
"Австрия иска това, което всички ние искаме: по-силно Шенгенско пространство и контрол по външните граници - за това работим", заяви Анели Верлинден, министър на вътрешните работи и институционалните реформи на Белгия и настоящ представител на председателството на Съвета. "Нуждаем се от напълно функциониращо Шенгенско пространство, но разбира се при гарантирана сигурност на нашите граждани.", допълни тя.
*Във видеото: Загубите от неприемането ни в сухопътен Шенген: Колко е ощетена България
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!