С ирийският конфликт има решение само по мирен начин - само чрез преговори, само в рамките на резолюцията на ООН. Друг вариант към момента европейските политици не могат да измислят.
Това заяви в предаването "Здравей, България" по NOVA евродепутатът от ЕНП Александър Йорданов
"България като гранична държава с Турция, не трябва да бъде основен "дразнител" на сегашната власт в страната. Необходими са повече дипломация и запазване на политическо самообладание", каза още той.
Обрат в Сирия, армията на Асад тръгна срещу Турция
Йорданов допълни, че другият вариант е да се подпалва световна война.
По думите му не трябва да се забравя първоизточника на конфликта в Сирия – а именно вътрешните отношения и фактът, че в Дамаск остава да стои политик – диктатор.
САЩ и Русия също са стресирани от ситуацията, каза още евродепутатът. По думите му ЕС разчита, че в действията на Турция все пак има и разум.
Кой печели и кой губи от турската интервенция в Сирия
"Гардиън": Началото на катастрофа
Ситуацията в сирийските райони по протежение на границата с Турция, където продължава турската офанзива срещу кюрдската милиция, и оттеглянето оттам на американските войски по решение на президента на САЩ Доналд Тръмп, са сред водещите теми в днешните западни издания.
В редакционна статия лондонският в. "Гардиън" пише, че американският президент е бил предупреден за последиците от предателството към кюрдите. Сега може да види какви са, но това продължава да не го интересува.
"Пълна катастрофа" написа вчера бившият американски пратеник в международната коалиция срещу "Ислямска държава" Брет Макгърк, обобщавайки събитията от последните дни, посочва изданието. Решението на Тръмп да изостави американските кюрдски партньори в Североизточна Сирия и да покани там турските сили беше взето толкова внезапно, че дори част от неговата администрация остана изненадана. Неумолимите последици се появиха със същата бързина. Но те не бяха изненада.
Първо дойде хуманитарната катастрофа: смята се, че около 130 000 души вече са избягали от турската офанзива. После дойдоха твърденията на правозащитни групи, че деветима цивилни, между които и изявен кюрдски политик, са били екзекутирани от подкрепяни от турците милиции. На трето място дойдоха най-новите съобщения, че поне 750 души, заподозрени за връзки с "Ислямска държава", са избягали от лагера Айн Аса след турска бомбардировка в съседство.
Процедурите по импийчмънт и изборите през 2020 г. подхраниха отколешното желание на президента да изведе американските войски от региона. Запитан за потенциалната опасност от бягството на свързани с ИД затворници, той сви рамене: "Те ще избягат в Европа".
Бившият американски министър на отбрана Джим Матис предупреждава, че активизирането на ИД е сигурно. Това е още една причина за натиск срещу Турция да прекрати смъртоносната си офанзива, както и фактът, че кюрдски лидери говорят открито за договаряне с Русия и режима на Башар Асад. Последиците от съдбоносния разговор на Тръмп с турския президент преди седмица са поразителни. Пълна катастрофа? Тя едва започва, прогнозира "Гардиън".
Британският в. "Таймс" пише по темата, че сега всеки съюзник на САЩ се страхува да не бъде предаден като кюрдите. Изменчивата външна политика на Тръмп означава, че европейските държави трябва да се подготвят също да бъдат захвърлени. Авторът саркастично пише, че може би кюрдите трябва да нарекат пътя към град Ракка (бившата "столица" на халифата) "магистрала Тръмп" или да преведат книгата на Тръмп "Изкуството на сделката" на кюрдски.
Подлизурството изглежда върши работа на Полша, която почти единствена сред американските съюзници се радва на благосклонността на Вашингтон. Скоро 5500 американски войници ще бъдат разположени в тази страна, ще има и база, която поляците находчиво нарекоха "Форт Тръмп".
Ласкателството, а не лоялността е основната валута за приятелите на Америка. Жертви, правени в миналото, не означават нищо, подчертава "Таймс".
Удари с отровни вещества
Международните терористични организации постоянно усъвършенстват тактиката си, в която личат ред нови тенденции - на първо място опитите бързо да овладеят направата и употребата на оръжия за масово поразяване. Има например данни, че терористи използват дронове за доставка на отровни вещества, чието производство вече са започнали в труднодостъпни зони на Афганистан.
Това заявява пред "Росийская газета" Юрий Коков, зам.-секретар на руския Съвет за сигурност.
Тази седмица в Сочи предстои открит диалог между представители на чужди тайни служби и правоохранителни органи - партньори на руската Федерална служба за сигурност. Очакват се над 100 делегации от чужбина. Професионалистите, събрани в този уникален формат, ще разменят опит в борбата с основната световна заплаха - тероризма, посочва московският официоз.
Според експерти през 2018 г. в сравнение с предходната терористичните атентати в света са намалели с над една трета, а броят на жертвите - с една четвърт. При все това през 2018-2019 близо 70 държави са понесли над 5000 терористични удара с широк отзвук, от които са пострадали близо 30 000 души. Тази година само при 2000 най-големи атентата са загинали над 9000 и са били ранени повече от 11 000 души, посочва Коков.
Терористите се опитват да действат в страни и континенти, на чиято територия не са оперирали досега. Групировката "Ислямска държава" например призоваваше по-рано своите привърженици да се изселват в Ирак и Сирия, а днес им предлага да продължат джихада в страните, където живеят, отбелязва експертът.
Според оценки на ООН финансовите резерви само на ИД възлизат на около 300 милиона долара.
Терористите активно търсят нови източници на приходи, използват криптовалути и международни мюсюлмански хуманитарни фондации. Контролирани от тях фирми спекулират на борсите, инвестират в легалната икономика, а също така установяват връзки с транснационални престъпни групировки, за да печелят от незаконни оръжейни продажби, и все повече се включват в друга криминална дейност. Терористичните организации се мъчат да поемат контрола върху наркотрафика от Южна и Югоизточна Азия, главно от Афганистан. Напоследък печелят доста и от превоз на нелегални мигранти, добавя Юрий Коков.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!