М инистър-председателят Кирил Петков е на посещение в Букурещ.
Той пристигна в румънската столица директно след визитата си в Украйна.
Петков: Украйна е готова да изнася евтин ток към България
Сигурността в региона в контекста на войната в Украйна е сред основните акценти в разговорите на Петков с румънския му колега Николае Чука.
„Днешният ни разговор беше изключително продуктивен. Разговаряхме за общите интереси и теми”, заяви премиерът на Румъния Николае Чука в съвместна пресконференция с българския си колега.
„Започнахме нашия разговор като тръгнахме от контекста на сигурността. Г-н премирът Петков дойде в Букурещ след визита в Киев. И двамата бяхме тази седмица в Киев. Това беше много добро време, в което успяхме да дискутираме инвазията на руската армия в Украйна. Отново потвърдихме заедно подкрепата за независимостта и интегритета на територията на Украйна и видяхме агресията на руските въоръжени сили и най-вече военните престъпления и жестокости, които доведоха до смърт на граждани, жени, деца, разрушаване на болници, училища, неоправдани, непровокирани и абсолютно незаконни. Договорихме се да подкрепим заедно това да бъдат идентифицирани и подведени под отговорност пред международните съдебни инстанции виновните”, каза Чука.
Той поясни, че двамата с Кирил Петков са обсъдили също темите, които ще бъдат гласувани на общата сесия на правителствата на България и Румъния, която трябва да се проведе през септември. На първо място сред тях е транспортът. До края на следващата седмица ще бъде създадена общи експертни групи за обсъждане на транспортните и енергийните връзки между двете държави.
На срещата на двамата премиери са обсъдени и общи действия за приемането на Българи и Румъния в Шенген.
Петков и Чука са се договорили да подкрепят усилията за присъединяване към ЕС на Молдова, Украйна и Грузия.
„Днес нашето правителство, идвайки в Букурещ, дойде от три места, от Киев, от Брюксел и от Баку. Това показва усилената работа, която всички ние и нашите румънски партньори имаме като предизвикателства - газова криза, войната в Украйна, европейските усилия за преодоляване на възможна продоволствена криза. Ето защо е толкова важно днес България и Румъния да не са само добри съседи, а и добри партньори”.
Това заяви от своя страна българският премиер Крил Петков.
„Набелязахме конкретни стъпки, които идват със конкретни срокове. Още следващата седмица започва нашата работна група, която ще работи по инфраструктурните проекти, така че река Дунав да бъде плавателна през цялата година и да я използваме като основен транспортен коридор. Както и идеята за един мост до Русе и още 4 допълнителни моста, които могат да свържат нашите страни и да увеличат икономическото развитие и просперитет”, подчерта Петков.
Той посочи, че на 5 май министрите на енергетиката на България и Румъния ще обсъдят интегрирането на енергийните системи на двете държави.
„Това лято ще бъде работно, с реални резултати, които ще очакваме през септември на следващата ни обща среща”, каза Петков.
„Имаме инфраструктура, която не сме оптимизирали напълно. Това е тръбата, която докарваше газ през Румъния и България към Турция. Сега тя може да работи и в обратната посока. Да купуваме задно втечнен газ е една голяма възможност, защото ценовите нива ще бъдат различни. Също така нашите партньори от Азербайджан също са възможен източник допълнителни количества газ. Следим интерконекторната връзка между Гърция и България всяка седмица с министър-председателя Мицотакис и аз съм убеден, че тя ще бъде завършена през юни. И реално оптимизацията на енергийните източници може да се гледа на база на газ и електричество”, заяви Петков. „Това, че ще работим заедно показва, че този регион започва да осъзнава, че заедно сме по-силни”.
„Г-жа Нинова, като коалиционен партньор, вярвам, че няма да напусне коалицията”, заяви Петков, след като по-рано днес лидерът на БСП каза, че партията ще излезе от коалицията, ако Народното събрание одобри доставки на оръжия и боеприпаси за Украйна. „Въпреки многото разногласия, коалицията продължава да работи и дава добри резултати”.
Премиерът подчерта, че „Продължаваме промяната” ще подкрепи предоставяне на военно-техническа помощ за Украйна и припомни, че в четвъртък украинският президент Володимир Зеленски е поискал български заводи да ремонтират украинската военна техника.
По-ранио днес сътрудничеството между България и Румъния в рамките на Европейския съюз, както и двустранните проекти в инфраструктурата обсъди премиерът Кирил Петков с румънския президент Клаус Йоханис, съобщи пресслужбата на Министерски съвет.
Те разгледаха възможностите за развитие на търговско-икономическите отношения между България и Румъния, включително в сферите като туризъм, транспорт и енергетика. Двамата лидери се обединиха в подкрепата си за Украйна, както и за общи действия в ЕС и НАТО.
В рамките на визитата министърът на транспорта на Румъния Сорин Гриндяну и заместник-министърът на транспорта на България Владимир Върбанов подписаха днес в Букурещ споразумение за откриването на българо-румънска граница на ГКПП "Русе - Гюргево - ферибот".
Кирил Петков на посещение в Румъния
Откриването на пункта ще създаде условия за възобновяване на дейността на фериботната линия Русе-Гюргево и значително ще облекчи трафика на българско-румънската граница.
Линията, която не функционира от 30 години, се очаква да стартира отново през юни.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!