Т очно когато си мислим, че животът ни се е подредил и всичко тече гладко, се случва така, че непредвидени и независещи от нас обстоятелства могат да го преобърнат с главата надолу. А сред най-големите опасности, които ни дебнат зад ъгъла, се оказват природните катаклизми, срещу които не можем да се борим и над които човечеството няма власт.
В рамките само на две седмици два мощни урагана удариха Флорида.
Според данни от Google Trends, след като "Милтън" връхлетя Слънчевия щат, в най-популярната търсачка се е увеличил броят на търсенията за природната стихия.
Ръстът на търсенията започва на 10 октомври, малко преди 13.00 ч., а пикът след това е в 01.32 ч. на 11 октомври.
Увеличил се е и броят на търсенията на тема "ураган", затова ще разгледаме по-подробно какво всъщност превръща една буря в такова природно бедствие.
Тежките метеорологични условия безусловно могат да засегнат всяка част от земното кълбо, но сезонът на ураганите в Атлантическия океан носи проливни дъждове, силен вятър, буреносни вълни и понякога катастрофални разрушения на места от Карибските острови и Централна Америка чак до Съединените щати и Канада.
Синоптиците от базирания в Маями Национален център по ураганите наблюдават бурите от момента на тяхното развитие до разсейването им. Тази година се очакваше сезонът да бъде изключително активен и той донесе най-ранния регистриран атлантически ураган от максималната категория 5.
Как обаче се формират тези урагани и какво означават категориите? Поглед към фактите:
Според Националното управление по изследване на океаните и атмосферата (NOAA) ураганите често започват като тропически въздушни вълни, които се комбинират с топли океански води. Те могат да бъдат подхранвани и от гръмотевични бури. Метеорологичната система се придвижва на запад, тъй като в нея се издига топъл океански въздух, а това създава област с ниско налягане под нея, обясняват от NOAA. Въздухът се издига и охлажда, което води до образуване на облаци и гръмотевични бури.
Ураганите се характеризират с максимално постоянни ветрове - най-високата средна скорост на вятъра за една минута в определен момент от време достига120 км/ч или повече. Ако тропическият циклон има постоянни ветрове със скорост между 63 км/ч и 120 км/ч, той се нарича тропическа буря. Ако постоянните ветрове са по-бавни от 63 км/ч, той се нарича тропическа депресия.
Ураганите обикновено се появяват по време на сезона им в Атлантическия басейн, който настъпва всяка година от 1 юни до 30 ноември.
Скалата за ураганни ветрове на Сафир-Симпсън оценява ураганите от 1 до 5.
Ураганите от категория 1 са със скорост от 119 до 153 км/час и могат да повредят дори здрави къщи. Категория 1 е най-слабият ураган, а оттам нататък бурите се засилват по скалата.
Ако ураганът е от категория 3 или по-висока, той се счита за силен. Ураганите от категория 3 започват при постоянен вятър от 180 км/ч.
Ураган от категория 5 разрушава къщи, прекъсва електрозахранването на обширни райони и изолира селища поради съборени дървета и паднали стълбове. Той може да причини и критични щети на инфраструктурата като пътища, мостове и язовири. Ураганът от категория 5 може да направи големи райони необитаеми за седмици или по-дълго време.
Щетите, нанесени от ураган, зависят от неговата сила и мястото, където той достига сушата. Дори сравнително слаб ураган може да причини големи щети и много жертви, ако засегне уязвими селища или повреди ключови елементи от инфраструктурата. Ураган със средна сила, като урагана „Джийн“ във Флорида през 2004 г., може да причини опустошителни щети на домовете, инфраструктурата и електрическата мрежа. Смъртните случаи често се дължат и на наводнения, злополуки, наранявания и други катаклизми, причинени от бурята.
Ураганът "Галвестън" в Тексас през 1900 г. е най-смъртоносното природно бедствие в историята на САЩ, според NOAA. Бурята тогава убива най-малко 8000 души, разрушава хиляди сгради и оставя щети за стотици милиони долари по днешните стандарти. Сред другите изключително смъртоносни урагани в близката история са ураганът "Мария", който през 2017 г. уби повече от 3000 души, и ураганът "Катрина", който през 2005 г. погуби над 1300 души.
Ураганът "Милтън" достигна американския щат в края на миналата седмица като буря от трета категория, причинявайки бедствие по крайбрежието, вече опустошено по-рано от друг ураган - "Хелън".
"Милтън" връхлетя градовете в района с ветрове със скорост над 160 км/ч, след като предизвика множество торнада, но за щастие пощади град Тампа. Вятър с такава сила може лесно да разруши къщи, да изтръгне дървета с корените и да причини смъртта на стотици хора.
Hurricane Milton leaves widespread damage, flooding in Volusia County https://t.co/fdoK0mpbXV
— WFTV Channel 9 (@WFTV) October 11, 2024
Това е третият ураган, който удря Флорида от началото на годината.
"Милтън" връхлетя Флорида още преди щатът да успее да се съвземе от предходната стихия - ураганът "Хелън".
Две седмици по-рано "Хелън" наводни улици и жилища в Западна Флорида и причини смъртта на най-малко 230 души в южната част на страната. На много места хората по крайбрежието бързаха да разчистят отломките, преди ветровете и бурните вълни на "Милтън" да ги разнесат и увеличат щетите.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!