Ч етирима експерти отговарят на въпроса - как се взривява пейджър или уоки-токи?
(Във видеото: След взривовете в Ливан: Унгарско издание намеси България в случая с пейджърите бомби)
Пейджърите, които се взривиха вчера в Ливан, отговарят на модела AR-924 с марката Gold Apollo - тайванска компания, пише Sky News.
Основателят на фирмата Hsu Ching-Kuang твърди, че устройствата всъщност са произведени по лиценз в Будапеща от фирма BAC Consulting, която използва името Gold Apollo.
Главният изпълнителен директор на BAC Consulting, Кристиана Барсони-Арсидиаконо, заяви пред NBC News:
„Аз не произвеждам пейджърите. Аз съм само посредник. Мисля, че сте сбъркали.“
Така че, макар да не е ясно на какъв етап пейджърите са могли да бъдат превърнати в бомби, експертите могат да кажат как е могло да стане това.
Първо, нека да разгледаме взривното вещество - необходимо е само много малко количество, грам или два са достатъчни, за да „взривят нечия ръка или лице“, казва д-р Еял Пинко, бивш служител на израелските военноморски сили и разузнаването.
Все още не е ясно какъв точно вид взривно вещество е било използвано. Има непотвърдени данни, че е използван пентаеритритол тетранитрат или PETN.
Експерти заявиха пред Sky News, че е възможно да е бил използван и тротил или друг еквивалент.
„Въпросът е, че можете ефективно да ги смесите с друг компонент, за да направите пластичен експлозив“, казва Андреа Села, професор по химия в Университетския колеж в Лондон.
Експлозивите може да са били в батерията, в детониращо устройство или скрити на друго място в пейджъра, казва д-р Пинко. Как и кога точно са били скрити експлозивите в пейджъра, са въпроси, на които предстои да се отговори.
Но след като взривните вещества са в пейджъра, как той може да бъде взривен от разстояние?
Другото нещо, което вероятно е било добавено към пейджъра, е детонатор, казва Карл Робсън, който е бил оператор по обезвреждане на бомби в британската армия, а сега е ръководител на проекти за обезвреждане на бомби в Igne UXO.
Детонаторът е „малка цилиндрична цев“, която дори без добавени експлозиви лесно би причинила нараняване, след като бъде задействана, казва Робсън.
За да задействате детонатора, ви е необходим източник на енергия. В този случай това е батерията на пейджъра.
Но как батерията задейства детонатора?
Необходим е детонатор - Робсън го сравнява с ключ за осветление, а в този случай щракването на ключа е изпращането на определено съобщение до пейджъра.
Това съобщение, което може да е специфичен низ от букви или символи, се идентифицира и „започва да създава взривната верига“, обяснява Пинко и допълва:
„Което означава, че тя поема ток от батерията, загрявайки взривното вещество до необходимото ниво на енергия. И тогава се случва експлозията".
„Необходима е само част от секундата [нагряване], за да се получи този вид експлозия“, добавя той.
Шон Мурхаус, бивш офицер от британската армия и експерт по обезвреждане на взривни вещества, го казва по друг начин:
„Обикновено пейджърът издава звуков сигнал, когато [получите съобщение]. Това, което те са направили, е да кажат: „Добре, вместо да пищи, изпратете заряда, който обикновено отива към пейджъра, към детонатора“.
Но той казва, че все още има въпросителна относно начина, по който пейджърът е бил програмиран да реагира на съобщението.
Робсън казва, че функциите на двупосочните радиостанции, които се взривиха в Ливан в сряда, биха могли да бъдат манипулирани по подобен начин, за да се взривят дистанционно.
„Общото и за пейджъра, и за уоки-токитата е, че са били пренасяни по предназначение и с определена функционалност и на някакъв етап са били инициирани", казва Робсън и допълва:
„Това ми подсказва, че взривното съдържание и необходимата схема са били свързани към устройството с определена функция като спусък.“
Подобно на съобщението до пейджърите, директното повикване към радиостанциите може да е било спусъкът - или „превключвателят на светлината“, допълва той.
Но таймерите или алармите също не могат да бъдат изключени като потенциални спусъци, казва той. Какъвто и да е бил спусъкът, той би работил по един и същи начин при извличането на енергия от батерията и инициирането на експлозивите.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!