М ножество аудио съобщения са използвани тази година, за да се манипулира общественото мнение.
Това посочва кореспондентът на Voice of America (VOA), Мат Дибъл в своя репортаж.
Тя разглежда как изкуственият интелект може да помогне за откриването на дийпфейк съдържание.
Възможността да се правят фалшиви гласови съобщения, известни като дийпфейк, вече е достъпна за всеки с интернет връзка. С повече от 50 държави, които провеждат избори тази година, се увеличават усилията за откриване на дезинформация, преди да причини вреди.
Сара Барингтън проучва аудио фалшификациите в Калифорнийския университет в Бъркли.
Само за няколко минути тя е клонирала гласа на репортер на VOA с помощта на онлайн услуга и е създала фалшива версия на кратко изявление.
Някои улики, които разкриват, че съдържанието е дийпфейк, са визуално очевидни за тренирано око, като паузи, които хората са склонни да правят.
Барингтън също анализира синтетичният глас, използвайки AI, обучен да разпознава фалшификати.
Барингтън казва, че откриването на дийпфейк в онлайн пространството може да дойде твърде късно, за да спре вирусна публикация, а компаниите за социални медии и техните потребители трябва да бъдат по-ангажирани в намаляването на разпространението на съдържание, което може да е фалшиво.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!