Европейският съд за правата на човека (ЕСПЧ) осъди днес Русия по случая ЮКОС, но не се произнесе по въпроса за исканите от бившите мениджъри на закритата компания компенсации в размер на 98 млрд. долара, предаде Ройтерс.
"Делото ЮКОС е едно от най-гръмките в Русия през последните години. В началото на първото десетилетие на ХХІ в. руските власти обвиниха в икономически престъпления ръководството на най-голямата по онова време петролна компания в страната. Впоследствие ЮКОС банкрутира*, а неговите активи преминаха в държавната "Роснефт". На Запад мнозина до ден днешен смята това дело за политически мотивирано, но руските власти категорично отхвърлят отричат, припомня РИА Новости.
Днес ЕСПЧ призна руската държава за
виновна за несправедливо третиране при обявяването на ЮКОС във фалит
през 2006 г. и осъждането на затвор на бивши ръководители на обявения в несъстоятелност петролен гигант, включително бившият му президент Михаил Ходорковски**.
Според ЕСПЧ обаче
няма доказателства, че правителството на Русия се е опитало преднамерено на унищожи компанията,
предаде АФП. "Съдът намира, че не е имало нарушаване на параграф 18 от Европейската конвенция за защита на правата на човека и основните свободи по твърденията за скрита експроприация на собствеността на компанията и твърденията за преднамерено разрушаване на самата компания", се казва в решението на съда в Страсбург.
Според съда в
случая с ЮКОС руските власти са нарушавали човешки права, но не
са извършили нарушения на закона. В днешното съдебно решение на
ЕСПЧ се посочва, че с претенциите си към ЮКОС за неплатени
данъци Москва не е дала на ответниците достатъчно време да
подготвят позицията си пред съда.
След като разгледа жалбата на ЮКОС, ЕСПЧ реши, че Русия е нарушила член 1 от Протокол номер 1 (защита на собствеността) към Конвенцията, като при това съдът установи, че дадените нарушения са станали в периода от 2000 до 2001 г., докато ЮКОС е молил да се признаят нарушенията от 2000 до 2003 г.".
Предистория
През 2004 г. ЮКОС се обърна към ЕСПЧ с жалба срещу действията на руските данъчни органи, които определи като незаконно отнемане на собствеността. Компанията твърди, че спрямо нея са били нарушени редица членове на Европейската конвенция за правата на човека, като по шест от тях жалбата беше призната за приемлива през 2009 г.
Позицията на ЮКОС
Оспорвайки законността на данъчните претенции за периода 2000-2003 г., ЮКОС се позова на член 1 от ангажиментите да се спазват човешките права и член 13 за правото на ефективна правна защита. В списъка също така е включен и член 14, в който се говори за забраната на всякакви форми на дискриминация, и член 18, в който се предвиждат таван за използването на ограничения по отношението на правата и свободите, гарантирани от конвенцията. Най-накрая, в тази част на жалбата ЮКОС също така се позовава и на член 1 от Протокол номер 1 към Конвенцията, в който се говори за правото на защита и уважение на собствеността.
В жалбата си ЮКОС също така се позовава и на многобройните нарушения по време на съдебното разследване – особено тези, свързани с претенциите към данъчната отчетност за 2000 г. Във връзка с това компанията обвинява Русия в нарушение на правото на справедлив съдебен процес (член 6 от Европейската конвенция).
Освен това, на основание член 7 от Конвенцията, ЮКОС посочва, че облагането с данък на компанията се е базирало на свободното тълкуване на нормите на руското законодателство, а преследването на компанията е били предвзето.
По време на публичните изслушвания през март 2010 г. представител на ЮКОС заяви, че руските власти от 2000 до 2003 г. са начислили 19,6 млрд. евро допълнителни данъци и лихви, а "драконовското изпълнение на тези решения е представлявало експроприация".
Позицията на Русия
Русия, на свой ред, настоява, че ЮКОС от 2000 до 2003 г. е използвал данъчни схеми, заобикалящи законите. Компанията се е ползвала с привилегии при плащането на данъци в някои руски региони. Русия също така заявява, че не е нарушавала нито статиите на Конвенцията, нито член 1 от Протокола към нея, а търга за продажбата на "Юганскнефтегаз" е осъществен в рамките на закона.
Московският Арбитражен съд през 2004-2005 г. получи от ЮКОС общо над 300 млрд. рубли задължения по данъците за 2000-2004 г. Освен това Арбитражът отказа да признае търга за "Юганскнефтегаз" за недействителен и да компенсира загубите на компанията от 388,3 млрд. рубли, както искаше ЮКОС.
Русия е доволна от решението на ЕСПЧ,
което според нея доказвало, че делото ЮКОС има икономически, а не политически характер, предаде АФП.
"Съдът изцяло отхвърля обвиненията, според които съдебното преследване на компанията ЮКОС е било политически мотивирано и е имало репресивен характер," заяви пресслужбата на руското министерство на правосъдието, цитирана от агенция РИА Новости.
-----
*ЮКОС обяви фалит през 2006 г. и ликвидация през 2007 г., след което бе закрита при оспорвани търгове в полза на държавата.
**Бившият управител на ЮКОС Михаил Ходорковски, в затвора от 2003 г., беше осъден през 2005 г. за кражба на петрол и пране на пари на осем години затвор. Наказанието му бе удължено на общо 14 години през декември след втори процес, а по-късно намалено на 13 години след обжалване.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!