Г олям червен плакат бе закачен пред сградата на парламента в Хонконг, а на него бе изписано изречението "Ако изгорим, вие изгаряте с нас", (Реплика от холивудската поредица "Игрите на глада").
Именно това изречение обобщава усещането, което носят протестите в Хонконг, пише в анализ CNN. Започналите от началото на юни безредици значително се отдалечават от оптимизма от 2014 година, когато демонстрациите на Движението на чадърите преминаваха мирно и без ексцесии.
“If we burn you burn with us.” This sign is a pretty good example of how the sentiment has changed from the early optimism of the Umbrella Movement to the rearguard action being fought now. pic.twitter.com/bKCeJBx8VW
— 𝕛𝕒𝕞𝕖𝕤 𝕘𝕣𝕚𝕗𝕗𝕚𝕥𝕙𝕤 🇭🇰🏴 (@jgriffiths) 1 юли 2019 г.
Ескалиране на напрежението
Демонстранти срещу пропекинското правителство нахлуха в сградата на парламента в полуавтономната територия Хонконг в понеделник вечерта и развяха знамето от епохата на британския колониализъм, след като щурмуваха зданието в деня на годишнината от връщането на територията на Китай, предаде Франс прес.
Щурмът бе извършен от маскирани протестиращи с каски. Групичка, съставена главно от студенти, използва метална количка, пръти и части от скеле, за да разбие укрепените стъклени врати, който накрая поддадоха. Демонстрантите скандираха лозунги, написаха графити в парламента, унищожиха картини и седнаха на банките на законодателите в израз на предизвикателство към Китай заради излязло от контрол негодувание от законопроект за екстрадицията, предаде Ройтерс.
Излъчени кадри показваха как демонстранти с каски преминават през контролно-пропусквателен пункт и продължават като разбиват метални врати, за да се опитат да достигнат по-навътре в сградата.
Десетки маскирани протестиращи, повечето размахващи импровизирани щитове, проникнаха в Законодателния съвет, след като в продължение на часове го атакуваха.
Полицаи за борба с безредиците с шлемове и палки по-рано изстреляха лютив газ, докато противопоставянето продължаваше в знойната вечерна горещина. Някои демонстранти отстраниха железни решетки, които обезопасяваха части от сградата на парламента.
Протестиращите изтъкват, че правителството в Хонконг не откликва на исканията им за цялостно оттегляне на спорните закони за екстрадиция и за оставка на регионалния ръководител на Хонконг Кари Лам.
Подкрепяната от Пекин ръководителка на регионалната власт Кари Лам отказва да подаде оставка в тази безпрецедентна реакция срещу правителството. Това е най-голямото народно предизвикателство за китайския президент Си Дзинпин от идването му на власт през 2012 г.
Лам заяви, че ще се постарае да се вслушва по-добре в гласовете на младите хора, но се противопостави на призивите да се оттегли.
"Надяваме се, че правителството ще се вслуша в гласа на хората. Върнете ни града, Хонконг принадлежи на неговите седем милиона граждани", казва протестиращ с маска на лицето, един от многото нахлули в сградата на парламента.
"Случващото се наистина не е това, което бихме искали да виждаме", заяви депутатът про-демократ Фернандо Чунг.
За настъпилото насилие той обвини липсата на положителен отговор към обществото след седмиците на демонстрации и отбеляза, че лидерът на Хонконг Кари Лам е отказала среща с депутатите на опозицията преди протестите в понеделник.
"Лам се крие от седмици, дори не застава пред медиите, казва той. В същото време имаме трима млади души, които отнеха живота си от отчаяние…, което наистина доведе младите хора до краен предел. Те се чувстват сякаш животът на техните другари е бил отнет от режима и смятат, че носят някаква отговорност за случващото се".
Без ръководител на протестите, който да състави план, недоволните граждани бързо могат да ескалират напрежението, както се случи в понеделник, признаха протестиращите, разказва CNN.
Предизвикателствата пред младите хора в Хонконг са многобройни. Цените на жилищата и разходите за живот нарастват с всяка изминала година, равнището на заетост сред младите е в застой, а току що завършилите студенти се борят да намерят работа.
На младото поколение му липсват много от причините за оптимизъм, какъвто имат предишните поколения. Много от по-възрастните хора, които са израснали във времето, когато Хонконг е бил британска колония, силно се идентифицират с Китай и одобряват завръщането към китайското управление.
Днес обаче значителен брой млади хора не се определят като жители на Китай.
Силното чувство на идентичност с града и опозиция на Китай създаде поколение от протестиращи, за които тази борба е въпрос на "всичко или нищо".
Тяхната връзка не е със страната, а с града им и един с друг. Когато протестиращите се върнаха в парламента минути след полицейското разрешение да се изтеглят, няколко души поискаха да останат и да посрещнат последствията. Всички решиха да споделят една и съща съдба.
И ако са обречени да загубят, сега изглежда, че много от тях имат намерението да го направят в битка.
"Ако изгорим, вие изгаряте с нас".
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!