А нкара призова за „прекратяване“ на „атаките“ срещу град Идлиб и неговия регион, последното укрепление на джихадистите и бунтовниците в Северозападна Сирия, след поредица от полети на руски и сирийски самолети, предаде АФП.
„Ние призовахме за прекратяване на атаките. Неотдавнашните сблъсъци породиха нежелана ескалация на напрежението в граничния регион“, заяви говорителят на турското външно министерство, визирайки „събитията в Идлиб и граничния му регион“.
Силите на Путин са атакувани в Сирия
Това е първата официална реакция от страна на Турция след началото на мълниеносната офанзива на джихадистите срещу сирийския режим, която за 2 дни ги отведе до Алепо, втория по големина град в страната.
„За Турция е от изключителна важност да бъде избегната нова фаза на още по-голяма нестабилност и да не бъдат засегнати цивилни граждани“, заявиха от министерството.
Според Сирийския център за наблюдение на правата на човека (СЦНПЧ), който разполага с широка мрежа от източници в Сирия, джихадистката групировка „Хаят Тахрир аш Шам“ и нейни съюзници, някои от които в близост до Турция, са навлезли в Алепо на 29 ноември.
Неправителствената организация съобщи също така за интензивни налети, извършени от руски и сирийски самолети над град Идлиб и неговия район.
САЩ нанесоха удари в Йемен и Сирия
По данни на СЦНПЧ тези боеве, които са най-ожесточените от 2020 г. насам, са довели до смъртта на най-малко 255 души.
Ръководителят на самопровъзгласилото се „правителство“ в Идлиб, Мохамед ал-Башир, оправда джихадистката офанзива от 28 ноември, като заяви, че режимът е „започнал да бомбардира цивилни райони, което е довело до бягството на десетки хиляди цивилни“.
За Анкара „неотдавнашните нападения срещу Идлиб достигнаха ниво, което подкопава духа и изпълнението на споразуменията от Астана“ от 2017 г.
Междувременно днес Русия обяви, че военновъздушните ѝ сили са бомбардирали антиправителствените бойци в Сирия, за да отблъснат „екстремистите“, които са започнали голяма офанзива в град Алепо.
Процесът от Астана, в който участват Русия, Иран и Турция, трябваше да сложи край на конфликта в Сирия със създаването на 4 демилитаризирани зони. Но Сирия така и не подписа споразумението.
Турция, която прие около 3 милиона сирийски бежанци, беше започнала процес на помирение с Дамаск с посредничеството на Русия, съюзник на президента Башар Асад, но това сближаване не се осъществи.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!