О сем членове на полицията и националната гвардия са били убити, а 317 - ранени при размириците в няколко района на Казахстан, предаде Ройтерс, като се позова на информационна агенция Спутник, която цитира казахстанското вътрешно министерство, предаде БТА.
Президентът на страната Касъм-Жомарт Токаев заяви, че е освободил от длъжност
председателя на Комитета за национална сигурност Карим Масимов и е назначил на негово място досегашния началник на Службата за държавна охрана Ермек Сагимбаев.
По-рано през деня президентът обяви, че е поел ръководството на Съвета за сигурност на страната
и обеща да действа "с максимална твърдост" при най-сериозните размирици в централноазиатската република от повече от десетилетие. В неделя в казахстанския град Жанаозен започнаха протести заради повишаването на цената на газа. През следващите два дни те се разпространиха в цялата страна, като вчера имаше големи демонстрации в столицата Нур Султан и най-големия град в страната - Алмати. Впоследствие протестите прераснаха в размирици. Властите обявиха локално извънредно положение в Нур Султан, Алмати и Мангистауска, но после то бе разширено и обхвана цялата страна.
Ето какво още се случи по-рано:
Днес протестиращи поеха контрол над летището в най-големия град в Казахстан - Алмати, предаде Ройтерс, като се позова на запознат със случващото се източник. Всички полети от и до Алмати са временно отменени.
Президентската резиденция в най-големия град на Казахстан бе обхваната от пламъци,
а въоръжени протестиращи щурмуваха друга правителствена сграда. По-късно през деня казахстанските новинарски сайтове станаха недостъпни, а световната мониторингова организация "Нетблокс" (Netblocks), която следи състоянието на киберсигурността, заяви, че в страната има повсеместно спиране на достъпа до интернет. ТАСС обаче съобщи от Казахстан, че президентската резиденция в Алмати, пред която се бяха събрали хиляди демонстранти, гори, а главната административна сграда на града, в която се намира и кметството, е обхваната изцяло от пламъци часове след нахлуването на демонстрантите. Според по-ранни съобщения в казахстанските медии много от демонстрантите, които са се събрали пред сградата на кметството, са носели бухалки и щитове, съобщава АП.
Протестите започнаха в неделя в Жанаозен, град в западната част на страната,
където през 2011 г. имаше бурно недоволство от правителството след стачка на работниците от петролния сектор. При тогавашните събития полицията застреля най-малко 15 души.
В последните два дни протестите се разпространиха в цялата страна,
вчера големи демонстрации избухнаха в столицата Нур Султан и в Алмати, най-големия град и бивша столица на страната. Въпреки че протестите започнаха заради почти двойното увеличение на цените на втечнения газ, който се използва широко като автомобилно гориво, мащабът и бързото разпространение на размириците показват, че те отразяват по-широко недоволство в страната, която е под управлението на една и съща партия, откакто през 1991 г. стана независима от Съветския съюз.
Изглежда, че протестите нямат изявен лидер или поставени искания.
В телевизионно изявление към нацията днес президентът Касъм-Жомарт Токаев заяви, че "възнамеряваме да действаме с максимална строгост по отношение на нарушителите на закона". Полицията се опита да отблъсне демонстрантите с водни оръдия в мразовитото време, като използва също сълзотворен газ и зашеметяващи гранати. Токаев заяви, че има загинали при сблъсъци с демонстранти полицаи, но няма непосредствени данни за жертвите сред силите на реда и цивилните. В изявлението си той също така обеща да извърши политически реформи и обяви, че поема ръководството на Съвета за национална сигурност.
Последното е потенциално значимо, тъй като този орган беше оглавяван от Нурсултан Назарбаев,
който беше президент от 1991 г. до изненадващото подаване на оставка през 2019 г. Назарбаев доминираше в политиката на Казахстан, а управлението му беше белязано от култ към личността. Критиците твърдят, че той на практика е въвел система на управление, при която властта е в ръцете на определени фамилии.
След като демонстрациите обхванаха Алмати и столицата, правителството обяви оставката си, но Токаев заяви, че министрите ще останат на постовете си до сформирането на нов кабинет, поради което не е сигурно какъв точно ще е ефектът от оставката, коментира АП. Токаев обяви двуседмично извънредно положение в столицата и Алмати, като наложи полицейски час и ограничи движението в и около градовете.
В началото на годината цените на втечнения газ нараснаха приблизително двойно,
след като правителството се отказа от ценовия контрол. Въпреки че Казахстан разполага с обширни запаси от газ, нефт и минерални богатства, в някои части на страната недоволството от лошите условия на живот е силно. Мнозина казахстанци са недоволни и от господстващото положение на управляващата партия, която държи повече от 80 на сто от местата в парламента.
Сблъсъци в Казахстан, подпалиха сградата на кметството в Алмати
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!