Е вропейският парламент и държавите-членки одобриха създаването на агенция на Европейския съюз за борба с прането на пари и финансирането на тероризма, без все още да са взели решение за местоположението на бъдещото ѝ седалище, желано от няколко държави, включително Франция и Германия, предаде АФП.
Новият орган, известен с английската си абревиатура AMLA (Anti-money laundering authority), ще отговаря за надзора и координацията на националните органи с цел по-добро откриване и борба със съмнителни трансгранични дейности.
Снабден с надзорни и санкционни правомощия, за да гарантира спазването на европейските финансови правила, той ще осъществява пряк надзор над около четиридесет кредитни и финансови институции, считани за най-рискови, включително доставчици на услуги, свързани с криптоактиви.
"Законът за борба с прането на пари ще промени правилата на играта в борбата с мръсните пари в ЕС", похвали испанският съдокладчик на текста Ева Мария Попчева (Renew, либерали).
По-доброто противодействие на незаконните транзакции би трябвало да спомогне за по-трудното финансиране на терористични атаки в Европа.
Новата европейска агенция "ще играе решаваща роля и в предотвратяването на заобикалянето на финансовите санкции, като например тези срещу Русия", подчерта Попчева.
По данни на европейската полицейска агенция Европол подозрителните финансови дейности представляват около 1% от брутния вътрешен продукт на ЕС, или около 130 млрд. евро.
Създаването на новия орган беше предложено от Европейската комисия през юли 2021 г.
Постигнатото политическо споразумение по този проект все още трябва да бъде официално одобрено от членовете на ЕП на пленарно заседание и от Съвета на ЕС, който обединява 27-те държави.
Европейският парламент и Съветът също така ще трябва да решат в кой град ще се помещава бъдещата AMLA и нейните около 250 служители. В момента те обсъждат правилата на процеса на подбор.
Девет града подадоха своите кандидатури до Европейската комисия до крайния срок 10 ноември: Париж, Брюксел, Франкфурт, Дъблин, Мадрид, Рим, Рига, Вилнюс и Виена.
"Съзаконодателите възнамеряват да организират изслушвания с кандидатите, които са проявили интерес", се каза в съобщение на Европейския парламент.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!