Е вропейските лидери, събрали се днес в Брюксел на спешна среща за миграционната криза, възнамеряват да отпуснат още 1 млрд. евро на агенциите на ООН, които помагат бежанците в съседните на Сирия страни, гласи проект за декларация, цитиран от Франс прес.
Двадесет и осемте страни в ЕС се ангажират да отговорят на спешните нужди на бежанците в района, подпомагайки Върховния комисариат на ООН за бежанците, Световната програма по прехраната и други агенции с най-малко 1 млрд. евро допълнително, се казва в документа, с който разполага АФП.
Еврпейската комисия ще отдели за Турция 1 млрд. евро за решаване на проблема с бежанците,
заяви председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер преди извънредната среща на ЕС по въпросите на миграцията.
Европейската комисия разгледа всички възможности за предоставяне на допълнителни средства за урегулиране на миграционната криза, в това число и в съседните на нас държави. Ние в частност отделихме един милиард евро за Турция и 700 милиона евро за Македония, съобщи Юнкер.
Най-спешният въпрос, който европейците трябва да решат, е възстановяването на контрола по външните ни граници, заяви председателят на Европейския съвет Доналд Туск, цитиран от Франс прес.
"Въпросът, който трябва да си поставим тази вечер, е как да възвърнем контрола по външните си граници.
В противен случай е безсмислено да говорим за обща миграционна политика", каза той преди срещата на държавните и правителствени глави от Евросъюза в Брюксел.
Конфликтите, които принуждават бежанците да напускат страните си, и особено Сирия, скоро няма да приключат, напомни Туск, акцентирайки върху милионите прокудени от домовете си сирийци. "Това значи, че говорим за милиони потенциални бежанци, а не за хиляди", подчерта той.
"Партньорите ни се нуждаят от нашата помощ", обясни Туск, имайки предвид съседните на Сирия страни като Турция, Ливан и Йордания, изправени пред масиран наплив от бежанци.
Председателят на Евросъвета каза, че ще предложи на участниците в срещата на върха краткосрочни мерки, включващи помощи за Турция и за хуманитарните агенции, работещи в бежанските лагери.
"Днес трябва да изготвим конкретен план", отбеляза Туск, като отново призова страните членки да престанат с взаимните критики.
Същевременно Германия е помолила Европейската комисия да одобри продължаването на граничния контрол,
който върна временно, за да се справи по-добре с рекордния прилив на мигранти, предаде Ройтерс.
Германия въведе контрол на границите си с Австрия и Чехия на 13 септември за срок от 10 дни. Берлин е поискал продължение за още 20 дни, съобщи говорителка на ЕК.
Преди срещата в Брюксел премиерът Бойко Борисов обяви, че с турския премиер обсъждат варианта в Сирия да бъде създадена зона за сигурност, където хората да бъдат близо до родните си места и да им се помага там.
Борисов прогнозира, че България е заплашена от вълна от над 10 млн. мигранти.
Днес ви питаме - да приемем бежанци или да откажем и да плащаме за това:
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!