Ч ешката република обяви, че е информирала съюзниците от НАТО и Европейския съюз за предполагаемо участие на Русия в експлозия на склад за боеприпаси през 2014 г. и въпросът ще бъде разгледан на срещата на външните министри на ЕС в понеделник, съобщава „Фокус“.
Страната от Централна Европа изгони 18 служители на руското посолство заради взрива през 2014 г. и заяви, че разследванията са свързали руското разузнаване с експлозията, при която загинаха двама души.
Рябков към САЩ: Внимавайте, играете си с нервите на Русия
В отговор на експулсирането говорителят на руското външно министерство Мария Захарова заяви в руските медии в събота: „Прага добре знае какво следва след този фокус.“
Руската информационна агенция Интерфакс цитира Владимир Джабаров, първи заместник-ръководител на Комисията по външните работи на руската горна камара, според който твърденията на Прага са абсурдни и руският отговор трябва да бъде пропорционален.
Изгонванията и обвиненията на чехите предизвикаха най-големия спор на страната с Русия след края на комунистическото управление през 1989 г., когато Прага беше под господството на Москва в продължение на десетилетия.
Инцидентът идва и на фона на загрижеността на Запада заради огромното руско военно натрупване на западните граници на Русия и в Крим, след ескалация на боевете между подкрепяните от Русия сепаратисти и правителствените сили в Източна Украйна.
Може ли Украйна да победи Русия във война
В неделя ЕК потвърди думите на изпълняващия длъжността чешки външен министър Ян Хамачек в „Туитър“, че спорът с Русия ще бъде разгледан по време на предварително планираната видеоконференция на външните министри на ЕС в понеделник.
Отделно чешката полиция заяви, че издирва двама мъже във връзка със сериозна престъпна дейност, които са носели руски паспорти на имената на Александър Петров и Руслан Боширов, и че мъжете са били в страната в дните преди взрива през 2014 г.
Русия отвърна на САЩ за санкциите
Това бяха псевдонимите, използвани от двама служители на руското военно разузнаване, които британските прокурори обвиниха в опита за отравяне на бившия руски шпионин Сергей Скрипал и дъщеря му Юлия с нервно-паралитичния агент „Новичок“ в английския град Солсбъри през 2018 г. Москва отрече да има участие и в този инцидент.
САЩ и Великобритания заявиха, че са солидарни с Чехия в спора с Русия.
Британският външен министър Доминик Рааб заяви в „Туитър“, че чехите „са показали докъде може да стигне руското разузнаване в опитите си за провеждане на опасни и злокачествени операции“.
Посолството на САЩ в Прага заяви в изявление в събота, че Вашингтон оценява „значителното действие на Чешката република за търсене на отговорност от Русия за нейните опасни действия на чешката земя.“
САЩ отмениха изпращането на военни кораби в Черно море
Съединените щати наложиха санкции срещу Русия в четвъртък за намеса в изборите в САЩ миналата година, кибер-атаки, действията й срещу Украйна и други предполагаеми зловредни действия, което предизвика ответен отговор от Москва.
Инцидентът изплува неочаквано във време, което е чувствително за чешко-руските отношения.
Чешкото правителство планира да обяви търг на стойност милиарди евро за изграждане на нова атомна електроцентрала, а службите за сигурност настояват Русия да бъде изключена от наддаванията, тъй като представлява риск за сигурността.
Президентът Милош Земан и други висши служители се застъпват в полза на Русия. Министърът на индустрията обаче заяви още в събота, че инцидентът може да повлияе на процеса.
Председателят на горната камара на парламента на Чехия Милош Вистрачил каза, че инцидентът стига до държавен тероризъм.
„Ако бъде потвърдено, трябва да го разглеждаме като много сериозен акт на агресия и враждебност, който може да бъде определен като акт на държавен тероризъм“, каза Вистрачил, член на дясноцентристката опозиция, на пресконференция в неделя.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!