Л идерите на Европейския съюз постигнаха компромис за налагане на частично петролно ембарго на Русия по време на среща на върха, посветена на подпомагането на Украйна с дълго отлагания пакет от санкции, който беше блокиран от Унгария, съобщи Асошиейтед прес.
Частичното ембарго обхваща само руския петрол, внасян по море, като се допуска временно изключение за вноса, доставян по тръбопроводи.
Кирил Петков: България иска отсрочка за руския петрол
Председателят на Европейския съвет Шарл Мишел заяви в Twitter, че споразумението обхваща повече от 2/3 от вноса на петрол от Русия, "прекъсвайки огромен източник на финансиране за нейната военна машина. Максимален натиск върху Русия за прекратяване на войната".
LIVE: follow the press conference on the first day of the special meeting of the European Council #EUCO https://t.co/ejReSpOKEe
— Charles Michel (@eucopresident) May 30, 2022
ЕС вече беше наложил пет предишни кръга санкции на Русия във връзка с нейната война в Украйна. Те са насочени индивидуално срещу повече от 1000 души, включително руския президент Владимир Путин и висши държавни служители, както и прокремълски олигарси, банки, въгледобивния сектор и др.
Шестият пакет от мерки, обявен на 4 май, обаче беше спрян поради опасения за доставките на петрол.
Германски министър: Единството в ЕС срещу Русия се разпада
Лидерите на ЕС, които се срещнаха в Брюксел, се договориха също така
да прекъснат достъпа на най-голямата руска банка Сбербанк до системата SWIFT и да забранят още три руски държавни радио- и телевизионни оператори, добави Мишел.
Премиерът Кирил Петков обяви преди началото на извънредното заседание на Европейския съвет, че
България иска да получи отсрочка за ембаргото на внос на руски петрол до декември 2024 г.
"Надяваме се до декември 2024 г. - това е българската позиция, с която влизаме, да можем да купуваме руски петрол. Понеже има и технически причини - на ниво рафинери, и е много важно като цяло за енергийната сигурност на България. Много е важно да имаме за нашата българска икономика. Не е задачата да правим някакви допълнителни печалби от това. Целта е цените на пазара, които са в момента - да не се повишат".
"Ако има сделка за ембаргото за руския петрол, то със сигурност ще има изключение за България", допълни Петков.
По думите му на европейско ниво страната ни среща разбиране.
Петков в Давос: Заедно ще постигнем енергийна независимост
"Успяхме да го проговорим на най-високо ниво. Много се радвам, че на европейско ниво ни разбират и успява българското правителство добре да комуникира важните за България моменти. Надявам се, че българските компании, превозвачи и бензиностанции няма да получат стреса, който за съжаление е факт за доста от останалите страни", каза министър-председателят.
Унгарският премиер Виктор Орбан
даде да се разбере, че може да подкрепи новите санкции само ако бъде гарантирана сигурността на доставките на петрол за страната му. Страната, която няма излаз на море, получава над 60 процента от петрола си от Русия и зависи от суровия петрол, който идва по тръбопровода "Дружба" от съветската епоха.
Председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен
първоначално омаловажи шансовете за пробив по време на срещата на върха. Но лидерите постигнаха компромис, след като украинският президент Володимир Зеленски ги призова да прекратят "вътрешните спорове, които само подтикват Русия да оказва все по-голям натиск върху цяла Европа".
Фон дер Лайен заяви, че наказателният ход "ефикасно ще намали около 90 процента от вноса на петрол от Русия в ЕС до края на годината“.
ЕС получава около 40% от необходимия му природен газ и 25% от петрола от Русия, а разногласията по този въпрос разкриха границите на амбициите на 27-те страни от търговския блок.
Унгария, която е начело на група държави от ЕС,
включваща Словакия, Чехия и България, разчита в голяма степен на Русия за енергия и не може да си позволи да спре вноса. В допълнение към нуждата си от руски петрол, Унгария получава 85% от природния си газ от Русия, посочва АП.
При пристигането си на двудневната среща на върха Орбан беше категоричен, че сделка не се вижда, като подчерта, че Унгария се нуждае от осигурени енергийни доставки.
Френски официални представители заявиха, че решението на Германия и Полша да се откажат от руския петрол до края на годината и да се откажат от петрола от нефтопровода "Дружба" ще помогне за достигане на обявения от Фон дер Лайен праг от 90%.
Малко преди съобщението украинският президент Володимир Зеленски заяви, че
ситуацията остава "изключително тежка" в региона на Донбас, където Русия е съсредоточила своите военни усилия, след като не успя да превземе украинската столица Киев през март.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!