М арио Драги призовава за общи заеми на ЕС и премахване на националните вета, за да може европейската икономика да настигне Китай и САЩ.
Бившият италиански министър-председател и шеф на Европейската централна банка предлага „радикална промяна“, тъй като ЕС е изправен пред агресивната конкуренция на Китай и САЩ.
Дългоочакваният доклад на Драги, който първоначално трябваше да бъде представен пред Европейската комисия през юни, предлага „нова индустриална стратегия за Европа“, според която ерата на отворената търговия, основана на правила, е на път да отмине.
Фон дер Лайен: ЕС трябва да определи общите цели, които да бъдат финансирани с евросредства
Заключенията му, изготвени с помощта на служители на Европейската комисия, идват само дни преди нейният председател Урсула фон дер Лайен да определи еврокомисарите и техните ресорси за следващия си петгодишен мандат.
„ЕС трябва да се насочи към редовно емитиране на общи сигурни активи, за да даде възможност за съвместни инвестиционни проекти между държавите членки и да подпомогне интеграцията на капиталовите пазари“, пише в доклада, препоръчващ издаването на еврооблигации.
Страх в САЩ, идва ли нова рецесия и глобална криза
През април Драги обеща „радикална промяна“ на фона на нарастващото безпокойство от огромната разлика в производителността на труда спрямо САЩ, където доходите са нараснали два пъти повече от тези в ЕС от 2000 г. насам.
Той предлага по-агресивни мерки в отговор на огромните субсидии за зелени технологии, предлагани в Китай и САЩ.
„Един съвместен план за декарбонизация и конкурентоспособност би могъл да включва, при определени обстоятелства, защитни търговски мерки за изравняване на условията на конкуренция в световен мащаб и компенсиране на спонсорираната от държавата конкуренция в чужбина“, пише в доклада.
В него се посочва, че ЕС се нуждае от инвестиции на стойност до 800 млрд. евро годишно или 5% от брутния му вътрешен продукт, за да настигне Китай и САЩ.
„Изглежда, че ерата на отворената световна търговия, управлявана от многостранни институции, отминава“, подчертава Драги.
Той отправя строги послания към Европейската комисия, която според него трябва да прояви повече „самоконтрол“ при регулирането.
„Законодателната дейност на Комисията се разраства прекомерно“, отчита Драги и посочва, че повече от половината малки и средни предприятия в ЕС се оплакват от бюрократични и регулаторни пречки.
ЕК: Постигането на равно разпределение на новите еврокомисари по пол е политическа цел
Италианецът обещава да направи „каквото е необходимо, за да спаси еврото“, и предлага да се направят промени в Съвета на Европейския съюз, който често блокира реформите в ЕС, тъй като решенията се нуждаят от единодушие на страните-членки. Заради това Драги изисква „въвеждане на гласуване с квалифицирано мнозинство във всички области“.
През последните месеци Унгария блокира пакет за подкрепа на Украйна в размер на 50 млрд. евро, а Естония спря реформите в областта на данъка върху добавената стойност.
Фон дер Лайен обеща да превърне стимулирането на растежа в свой приоритет през следващите пет години начело на изпълнителния орган на ЕС след първия си мандат, в който основно внимание бе отделено на борбата с изменението на климата, справянето със COVID-19 и отговора на войната в Украйна.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!