С лед месеци на рекордни протести в Сърбия, ЕС най-накрая наруши мълчанието си — като отправи рядка, но премерена критика към Белград, пише Politico.
„Страната трябва да изпълни реформите за ЕС, по-специално да предприеме решителни стъпки към свободата на медиите, борбата с корупцията и изборната реформа“, написа председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен в X във вторник вечерта, след работна вечеря с президента на Сърбия Александър Вучич.
Together with @eucopresident, we had an important meeting with President @avucic.
— Ursula von der Leyen (@vonderleyen) March 25, 2025
The country needs to deliver on EU reforms, in particular to take decisive steps towards media freedom, the fight against corruption and the electoral reform.
Serbia’s future lies in the EU.
На срещата, на която присъстваше и председателят на Съвета Антонио Коста, беше обсъдено настоящото политическо положение в Сърбия и нейният път към присъединяване към ЕС. Тя се състоя в критичен момент за Вучич, който не е успял да потуши студентските блокади и протестите, които продължават вече повече от четири месеца. Демонстрантите настояват за отговорност от лидерите на Сърбия по отношение на корупцията и заради ерозията на демократичните институции през мандата на президента.
ЕС, от своя страна, беше възприеман като необичайно предпазлив в подкрепата си за протестите, докато работната вечеря на Вучич с най-високопоставените лидери на блока предизвика противоречия в Сърбия и извън нея. Миналата седмица 32-ма евродепутати поискаха в писмо фон дер Лайен да отмени срещата.
Вучич: Казах в Брюксел, че звуково оръдие не е използвано
„Важно е Комисията да води диалог с Вучич“, заяви словенският евродепутат от Renew Ирина Йовева. „Но преди да му се предостави платформа, която той да използва в страната си за сюрреалистично шоу, ЕС трябва ясно да заяви, че сърбите, които протестират, искат точно тези неща, които ЕС уж изисква от Сърбия, но не успя да постигне.“
„ЕС загуби много доверие през последните години на Балканите и сега е време най-накрая да се събуди и да промени радикално политиката си“, добави Йовева.
Сърджан Майсторович, председател на управителния съвет на Европейския политически център, се съгласи, че студентското движение в Сърбия е „позитивен сигнал за жизнеността на демокрацията в региона и Европа“, но заяви, че сърбите очакват лидерите на ЕС да „кажат ясно и публично това, което вероятно им казват на техните събеседници от Сърбия зад затворени врати.“
Вучич, от своя страна, каза след вечерята в интервю за държавната телевизия RTS, че е посъветвал своите европейски колеги, че „Сърбия е абсолютно ангажирана с този стратегически път“ и че „много скоро ще бъде взето решение за формирането на ново правителство или провеждането на избори.“
* Видеото е архивно!
Не пропускайте още от Vesti.bg:
CNN: САЩ са убедени: „Европа умира, за съжаление“
Трима скиори загинаха в лавина в Британска Колумбия
"Няма скандал, няма драма, няма интриги": Бен Афлек проговори за развода с Дженифър Лопес