Е вропейските лидери търсят начин да убедят президента на САЩ Доналд Тръмп да пощади ЕС от глобалната си търговска война – а това може да означава конфронтация с Китай.
Миналата седмица Тръмп заплаши да изпълни предизборното си обещание и да наложи 25% мита върху стоки от Мексико и Канада. В понеделник той се отказа от тези намерения, след като постигна отстъпки, свързани с граничния контрол от двете страни. Същевременно, Тръмп заплаши 10% мита върху китайски стоки.
ЕС се опасява, че може да е следващият в списъка.
През уикенда Тръмп нарече ЕС „atrocity“ (изключително зъл или жесток акт, обикновено включващ физическо насилие или нараняване - в превод от англ. ез. - бел.ред.) в търговията.
В опит да умилостивят Вашингтон, европейските лидери усещат нарастващ натиск да заемат по-твърда позиция срещу Китай. Идеята е, че ако ЕС се противопостави на основния враг на Тръмп, може да избегне американските мита.
Миналата седмица европейският търговски комисар Марош Шефчович предложи Брюксел и Вашингтон да „работят заедно по общите предизвикателства, произтичащи от неконкурентните политики на Китай“. Това беше първият път, в който ЕС открито обвърза политиката си спрямо Пекин с опита да запази добри отношения с Тръмп.
Китай, Мексико и Канада реагираха остро на наложените от САЩ мита
ЕС остава раздвоен между САЩ и Китай
Въпреки действията на Тръмп, Брюксел все още предпочита да остане в съюз със САЩ.
„Ако САЩ започнат търговска война, единственият, който ще се смее отстрани, е Китай. Ние сме много свързани – ние се нуждаем от Америка, а Америка се нуждае от нас,“ заяви Кая Калас, върховен представител на ЕС по външните работи, преди среща на европейските лидери в понеделник.
Но отварянето на фронт срещу Пекин може да се окаже опасна грешка.
Това може да подкопае доверието към ЕС в бъдещите преговори и да разедини блока, предупреждава Агат Демаре, старши анализатор в Европейския съвет по външни отношения.
„Поради големите различия между държавите членки относно Китай, ЕС на практика няма шанс да приеме достатъчно твърди мерки, които да удовлетворят Тръмп“, казва тя.
The EU risks a fragile unity by whacking China to woo Donald Trump.https://t.co/3dxFYhF04E
— POLITICOEurope (@POLITICOEurope) February 4, 2025
Различни подходи към Китай
Държавите от ЕС имат разнопосочни политики спрямо Китай:
- Литва бе подложена на икономически натиск от Пекин заради връзките си с Тайван.
- Германия има дълбоки търговски връзки с Китай, въпреки че ЕС официално се опитва да намали зависимостта си от азиатската икономика.
- Китай е вторият по големина търговски партньор на ЕС след САЩ. През 2023 г. двустранната търговия възлиза на 739 милиарда евро, като 250 милиарда евро идват от Германия.
Затова постигането на обща позиция в ЕС е трудно.
Когато Европейската комисия наложи мита върху китайските електромобили миналата година, Германия поведе коалиция от страни с индустриални интереси в Китай, опитвайки се – неуспешно – да ги блокира.
Стармър: Обединеното кралство няма да избира между САЩ и ЕС
По-добре е ЕС да изчака, вместо да конфронтира Китай
Според Франсоа Годеман, експерт по САЩ и Азия в парижкия институт „Монтен“, ЕС не трябва да бърза да подкрепя Тръмп в конфронтацията с Китай.
„ЕС трябва да запази мълчание, но да се подготви с ответни мерки,“ съветва той.
Годеман предупреждава, че открита атака срещу Китай ще подхрани хаоса в социалните медии, особено с оглед влиянието на Илон Мъск, който като собственик на платформата X (бивш Twitter) може да наклони общественото мнение.
„Не провокирайте излишно, не обиждайте и не се изказвайте гръмко“, предупреждава той.
* Във видеото: Опит за натиск или реална заплаха: Какво се опитва да постигне Тръмп с налагането на мита
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!