Е вропейският съюз разширява разследването за това дали социалната мрежа „Екс“ на Илон Мъск е нарушила правилата за модериране на съдържанието в ЕС, съобщи днес Европейската комисия, цитирана от Ройтерс.
Междувременно днес германският канцлер Олаф Шолц обвини Мъск в застрашаване на демокрацията в Европа с подкрепата си за крайната десница.
„Той подкрепя крайната десница в цяла Европа – във Великобритания, в Германия и в редица страни. Това е неприемливо и поставя в опасност демократичното развитие на Европа“, каза социалдемократът Шолц по време на съвместна пресконференция с шведския премиер Улф Кристершон.
The European Union is expanding its investigation into whether Elon Musk's social media network X breached the EU's content moderation rulebook, the EU Commission has said https://t.co/zj8XrPrkJr
— RTÉ News (@rtenews) January 17, 2025
Коалиция от над 60 белгийски неправителствени организации ще напусне социалната мрежа "Екс" на 20 януари, което съвпада с встъпването в длъжност на Доналд Тръмп като президент на САЩ, предаде белгийската новинарска агенция Белга. Организацията "11.11.11 Белгия" обясни хода си с аргумента, че иска да се дистанцира от дезинформацията и политическите манипулации, които според нея доминират в платформата.
"Екс" е опасност за демокрацията и човешките права", заяви коалицията, в която членуват организации като "Оксфам".
"Екс" вече не е платформа за открита дискусия, а заплаха за устоите на нашето общество. Откакто собственикът ѝ Илон Мъск открито се радикализира, откритата реч на омразата и политическите манипулации, на които се дава свобода без модерация, нараснаха експоненциално", се казва в позиция на "11.11.11 Белгия"
"Оксфам Белгия", Християнският здравноосигурителен фонд "Взаимопомощ" и неправителствената организация "Цифрова Фландрия" също обявиха напускането си.
Евродепутати изразиха дълбоко безпокойство от намесата на Мъск
Вълната от напускания следва неотдавнашното решение на Фламандската зелена партия да се откаже от платформата.
Междувременно политиците обсъдиха бъдещето на платформата в светлината на тези опасения. Фламандските социалисти "Напред" предложиха временно да се преустановят профилите на фламандското правителство в "Екс". Това предложение беше отхвърлено от лидера на "Нов фламандски алианс" Матиас Дипенделе.
"Европейската комисия разследва дали платформата не нарушава Закона за цифровите услуги. Трябва да знаем дали има проблем с алгоритмите, поради което вече отказахме на държавните служители достъп до "Тик Ток",заяви той.
От "Християндемократи и фламандци" предложиха да се създаде работна група, подобна на германската, която да наблюдава социалните медии по време на чувствителните предизборни периоди.
Belgian NGOs and politicians leave X over disinformation concernshttps://t.co/mp6Bte2DY7#FlandersNewsService #Belga #SocialMedia #EuropeanCommission #Politics #Society pic.twitter.com/tkKo4nV23H
— Belga News Agency_English (@Belga_English) January 17, 2025
През последните седмици собственикът на „Тесла“ и „Спейс Екс“ многократно декларира подкрепата си за крайнодясната партия „Алтернатива за Германия“ (АзГ), която на 23 февруари ще се яви на предсрочни избори в страната. Според обществените проучвания тази формация е на второ място след консерваторите.
Най-богатият човек в света също поиска освобождаването от затвора на крайнодесния британски активист Томи Робинсън и подкрепи антиимиграционната партия „Реформирай Обединеното кралство“.
Илон Мъск се срещна и с унгарския премиер Виктор Орбан – водеща фигурна на радикалната десница – веднага след посещението му при Доналд Тръмп във Флорида през декември.
* Във видеото: Комисията по ценни книжа на САЩ съди Илон Мъск
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!