Т върдата позиция на България спрямо Република Северна Македония от ден на ден се бетонира допълнително, което е само потвърждение, че София няма намерение да се отказва на никаква цена от своите национални интереси, което означава, че Скопие ще остане в чакалнята на Съюза много дълго. В тази връзка, както пише „Нова Македония“, в Европейската комисия може да вземат решение да извадят Албания на преден план, за да покажат, че процеса на интеграция за Западните Балкани е жив, съобщава „Фокус“.
Както пише опозиционното скопско издание, „развитието на нещата допълнително усложнява ситуацията на Балканите и уврежда репутацията на Европейския съюз, който сега в очите на страните кандидатки и бъдещи кандидати за членство в ЕС се възприема като ненадежден партньор, който не изпълнява обещанията си, така че не е изключено Албания да бъде отделена от пакета с РС Македония и да започне да води преговори самостоятелно, което ще изпрати послание до другите балкански столици, че процесът на разширяване не е мъртъв, но също така ще означава натиск върху Македония да разреши спора с България възможно най-скоро“.
Oсмани: Ако трябва ще впишем българите в Конституцията
Именно така могат да се обяснят отмяната на редовната среща за стабилизация и асоциация със Скопие, която трябваше да се проведе в края на февруари, както и провеждането на такава среща с Албания, на която бе изтъкнато, че Тирана трябва да започне преговори със Съюза.
„Много е важно да се даде сигнал, че Албания е способна и отговаря на критериите на място, в областта на върховенството на закона и други области, съдебната реформа е ключова и мога да кажа, че нашата съвместна оценка, за процеса на проверка и при назначаването на съдии в Конституционния съд, до страните членки на ЕС е, че са изпълнени всички условия за провеждането на първата междуправителствена конференция“, заяви наскоро европейският комисар по политиката на съседство и разширяването Оливер Вархели.
Официално в Македония има повече египтяни от българи
„Колелото се завъртя, сега Албания изпреварва Македония, благодарение на България“, пише „Нова Македония“.
Събеседниците на изданието не отхвърлят възможността ЕС да отдели двете страни само за да покаже, че разширяването със Западните Балкани все още е в играта, въпреки че вярват, че Съюзът няма да вземе решение за подобна стъпка.
„Досега опитите за разделяне на двете страни срещаха съпротива в някои държави-членки. Първоначално се смяташе, че трябва да започнат преговори с Македония, а Албания да бъде спряна, сега обратното Вярвам, че нещата ще останат така.. Мисля, че, скептично настроените към разширяването на ЕС държави ще използват и двата варианта, за да забавят процеса, така че зад настоящото им настояване Македония и Албания да вървят в пакет е дипломатически ход, който трябва да отложи и усложни отново процесът на разширяване, като това в същото време привидно се крие зад някакви принципи. Има натиск да се разделят двете държави, но се съмнявам да се случи такова нещо“, казва Марко Трошановски, директор на Института за демокрация в Скопие.
Пенадаровски атакува България с обвинения за намеса
Според него това са политически игри, които преминават през целия процес на разширяване, без да се вземат предвид реалните достойнства на страната кандидатка.
Бившият дипломат Драган Яджатов е на подобно мнение и отбелязва, че теоретично е възможно двете страни да бъдат разделени в процеса на присъединяване.
„Теоретично е възможно да се разделят Македония и Албания в процеса на присъединяване, но не мисля, че ще се стигне до тази крайност. Първо Македония тегли Албания, а сега Албания ще трябва да тегли Македония и това е парадоксът. Мисля, че ЕС няма да стигне до това решение, защото това допълнително ще демотивира Македония и още повече ще насърчи България да бъде още по-агресивна в своите искания“, отбелязва Янджатов и добавя, че не очаква подобно решение, но че всичко е възможно, когато страната няма стратегия, нито позиция да преодолее проблема с България.
„Фактът, че сега се насърчава повече Албания, е натиск върху Македония да реши спора с България“, заключава Янджатов.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!