Постоянното нарушаване на международните задължения, поети от Северна Корея, с което бива застрашена стабилността в региона, неизбежно ще доведе до възможно най-единен отговор от страна на международната общност.
Това се посочва в изявление на върховния представител на ЕС по външната политика и сигурността Катрин Аштън по повод намеренията на Пхенян да възобнови работата на ядрения реактор в Йонбьон.
Аштън осъжда намеренията за размразяване на ядрения обект, закрит през 2007 г. (съгласно споразумение за разоръжаване), и ги определя като ярко нарушение на резолюциите на Съвета за сигурност на ООН и постигнатите договорености в шестстранните преговори.
Северна Корея трябва да се въздържа от по-нататъшно подклаждане на напрежението
и следва да покаже решимост за постигане на одобрените цели за пълно, действително и необратимо превръщане на Корейския полуостров в безядрена зона, допълва тя.
ЕС призовава отново севернокорейското ръководство да се върне към преговорите с международната общност, включително в шестстранния формат, както и да работи за траен мир и сигурност в региона.
Аштън изразява очакване Пхенян да направи необходимото полуостровът да бъде чист от атомно производство.
Пхенян съобщи във вторник, че планира да отново да експлоатира спрения плутониев реактор.
Според американски експерти, цитирани от АП,
Северна Корея вече е възобновила работите по стартирането му.
Експертите се позовават на сателитни снимки на инсталацията в Йонбьон.
Охладителната кула на реактора бе унищожена през 2008 г. В публикуваното вчера проучване се посочва, че преизграждането на кулата може да отнеме шест месеца, но снимка от комерсиален сателит показва, че са започнали строителни работи вероятно на нова кула, които биха отнели няколко седмици.
КНДР се обяви за ядрена държава през 2005 г., а през 2006, 2009 и 2012 г. извърши подземни ядрени опити, които предизвикаха протестите на международната общност. Съветът за сигурност на ООН прие резолюции, изискващи от КНДР да прекрати ядрената си дейност. През ноември 2010 г. КНДР официално потвърди, че разширява ядрената си програма, като съобщи за няколко хиляди действащи центрофуги в завода за обогатяване на уран в Йонбьон. Инспекторите от МААЕ наблюдаваха дейността в Йонбьон до април 2009 г., когато КНДР прекрати сътрудничеството с агенцията и изгони специалистите му.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!