Е вропейският съюз разкритикува начина на провеждане на изборите в Турция, спечелени от президента Реджеп Тайип Ердоган и от неговата Партия на справедливостта и развитието, посочвайки че условията в тях „не са били равни“ за кандидатите, предава Агенция "Фокус".
„Рестриктивната правна рамка и предоставените правомощия, според продължаващото състояние на извънредно положение, ограничаваха свободата на събирането и изразяването, включително и по медиите“, пише в съвместно заявление на върховния представител на ЕС по въпросите на външните работи и политиката на сигурност Федерика Могерини и на европейския комисар по преговорите за разширяване и политиката на добросъседство Йоханес Хан.
Президентът Реджеп Тайип Ердоган спечели в неделя нов мандат със засилени пълномощия начело на държавата, а предизборната коалиция, в която участваше неговата партия, получи мнозинство в парламента. Опозицията призна поражението си, но се оплака от несправедлива предизборна кампания.
Докладът на ОССЕ и на Съвета на Европа изтъква несправедливите условия на предизборна кампания на различните партии, по-специално в медиен план, тъй като управляващата партия и Ердоган се възползваха от "по-благоприятно" отразяване.
"Медийните органи, включително държавното радио и телевизия, не предоставиха на избирателите балансирани информации за различните кандидати", според ОССЕ.
От своя страна генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг приветства президента Ердоган за преизбирането му, "напомняйки "фундаменталните ценности", върху които е създаден алиансът - демокрация и правова държава.
"НАТО е основана на няколко фундаментални ценности - демокрация, правова държава, лични свободи. Лично аз придавам голямо значение на тези ценности и подчертавам значението им в много столици на НАТО, включително в Анкара, когато се срещам с турските ръководители", посочи Столтенберг в Люксембург.
ЕС е критичен към масовите жестоки мерки, предприети от Ердоган след неуспешния преврат срещу него през 2016 г., при който десетки хиляди хора бяха арестувани и поставени при извънредно положение.
В изявлението си Могерини и Хан заявиха, че Турция "се нуждае от спешното премахване на ключови недостатъци във връзка с върховенството на закона и основните права" и предупреди, че новата президентска система ще има "последици за турската демокрация".
Новата система дава на Ердоган правомощия да назначава кабинета на министрите и да се освободи от поста министър-председател.
Противниците й се опасяват, че тя ще му даде автократични сили и може да го задържи на поста още десетилетие.
Турция води преговори за присъединяване към ЕС от 2005 г. насам, но процесът е ефективно замразен, а Ердоган се приближава по-близо до Русия и Иран, въпреки че е член на НАТО.
Вижте още:
Пълна победа на Ердоган в Турция, Борисов го поздрави
ЕК иска Турция, с Ердоган, да остане партньор на ЕС
Путин първи поздрави Ердоган за победата на изборите
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!