С траните членки на Европейския съюз не признават резултата от президентските избори в Беларус, заяви днес германският канцлер Ангела Меркел.
"Изборите не бяха нито честни, нито свободни и поради това резултатът от тези избори не може да бъде признат", каза Меркел на пресконференция след извънредна виртуална среща на върха на ЕС. Меркел, чиято страна понастоящем е ротационен председател на съюза, осъди също "жестокото насилие" срещу протестиращи в Беларус.
Масови демонстрации избухнаха в бившата съветска република преди повече от седмица, след като президентът Александър Лукашенко обяви съкрушителна победа на изборите на 9 август. Хиляди протестиращи бяха задържани, като много от освободените твърдят, че са били малтретирани в ареста.
Беларуският президент Александър Лукашенко не разполага с демократична легитимност след непризнатата си изборна победа, заяви ръководителят на европейската дипломация Жозеп Борел, предаде Ройтерс. Европейският съюз възнамерява да изрази "осъждането си и отхвърлянето" на режима на Лукашенко.
Председателят на Европейския съвет Шарл Мишел заяви, че ЕС е готов съвсем скоро да наложи санкции на мнозина, отговорни за насилието и подмяната на резултатите от президентските избори в Беларус.
Беларус – бомба с часовников механизъм за Русия
"Продължаваме да следим със загриженост обстановката в Беларус след проведените на 9 август президентски избори", е заявил министър-председателят Бойко Борисов, по време на извънредното заседание на Европейския съвет, проведено чрез видеоконферентна връзка, съощи правителствената пресслужба,
Премиерът Борисов изтъкнал, че въвеждането на санкции трябва да е насочено към отговорните за недемократичните подходи в Беларус, а не към гражданите, които минават през много трудности в този кризисен период. Конкретните измерения на санкциите предстои да бъдат обсъдени от външните министри на ЕС.
България подкрепя цялостен преглед на отношенията на Европейския съюз с Беларус, но промяната в страната трябва да идва от нейните граждани, а не отвън, категоричен бил Борисов. Той напомни, че подкрепата, която ЕС от години оказва на Беларус е именно в помощ на гражданското общество и за развитие на демократични структури.
Българският министър-председател подчертал пред колегите си, че е недопустимо използването на насилие срещу мирни протестиращи и такова не трябва да бъде допускано. Той изтъкнал и значението на политическия диалог с властта и с опозицията, за да се избегне по-нататъшна ескалация на напрежението. Всички канали за диалог трябва да останат отворени, подчертал Бойко Борисов.
Министър-председателят отбелязал важната роля на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа за разрешаване на кризисната ситуация в Беларус. По думите му трябва да се използват всички инструменти на европейската политика за съседство, които биха допринесли за деескалация на кризата. Премиерът Борисов изразил подкрепа за предложението за изпращане в Беларус на мисия на ЕС за установяване на фактите.
Протестите в Беларус не стихват
Кремъл заяви днес, че няма необходимост Русия да оказва военна или друга помощ на Беларус при вълненията заради спорните президентски избори там на 9 август и че Беларус също не вижда нужда от такава помощ от Русия, предаде Ройтерс.
На брифинг с журналисти говорителят на Кремъл Дмитрий Песков посочи, че в Договора за колективна сигурност и договора за съюзна държава между Русия и Беларус има редица задължения за взаимопомощ, но понастоящем няма такава необходимост и беларуското ръководство споделя тази позиция.
"Тук хипотетични разсъждения са абсолютно неприемливи, невъзможни", отвърна Песков, помолен да каже при какви обстоятелства такава помощ би била възможна, посочва ТАСС.
Говорителят на Кремъл обвини неназовани чуждестранни сили, че се месят в работите на Беларус и заяви, че подобна намеса е недопустима. Той подчерта, че ситуацията в Беларус е вътрешен въпрос, който беларусите трябва да решат сами. Смятаме, че беларусите сами ще решат проблемите си чрез диалог, в рамките на правото и без каквато и да било намеса отвън, каза Песков.
Няма нужда от чуждестранно посредничество за решаване на кризата в Беларус, заяви днес руският външен министър Сергей Лавров. Той обвини чуждестранни сили в това, че използват кризата, за да се намесят във вътрешните работи на бившата съветска република.
Тихановска - жената, която предизвика "последния диктатор в Европа" Лукашенко
Руският министър изтъкна, че страните членки на Европейския съюз се ръководят от геополитически съображения и че се надява беларуската опозиция да има готовност да започне преговори с властите на Беларус.
"Обезпокоени сме от опита да бъдат използвани вътрешните трудности, с които се сблъска Беларус, беларуският народ и ръководство, за да бъде извършена намеса в тези събития и процеси отвън. Не просто намеса, а опит да бъдат наложени на беларусите тези порядки, които външни играчи възприемат като изгодни за себе си. Това, което чуваме сега от европейските столици, най-вече от балтийските страни, а също така от Полша и европарламента - не се говори за (президента на Беларус) Александър Лукашенко, за човешките права и демокрацията. Говори се само за геополитика. Никой не крие, че става дума за борба за постсъветското пространство. Станахме свидетели на тази борба и при предходните етапи на развитието на ситуацията след разпадането на Съветския съюз. Най-скорошният пример, разбира се , е Украйна", каза Лавров в интервю за предаването "60 минути" на телевизия "Россия-1".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!