Д нес председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен поздрави арменския премиер Никол Пашинян за демократичните реформи в неговата страна и мерките срещу заобикалянето на санкциите на ЕС срещу Русия.
Тя съобщи, че ЕС ще подкрепи арменската икономика със средства за полагане на кабел за пренос на ток през Черно море, за производство на възобновяема енергия и за разширяване на транспортните връзки с Грузия.
"Потвърждаваме подкрепата за демократичното бъдеще на Армения и за мирен Кавказ", посочи и държавният секретар на САЩ Антъни Блинкън и добави: "Искаме Армения да бъде силна независима държава, в мир със своите съседи, свързана с региона и света. САЩ подкрепят усилията в тази посока".
"Армения е обвързана с общите ценности", заяви арменският премиер Пашинян. Той допълни, че неговата страна ще стане по-привлекателна за външни инвеститори.
Армения обмисля да кандидатства за членство в ЕС
"Оставаме обвързани с нормализирането на отношенията с Азербайджан, при взаимно признаване на суверенитета и териториалната цялост", каза Пашинян.
Освен това ЕС обеща 270 млн. евро финансов пакет за Армения, опитвайки се да засили връзките с Ереван, докато отношенията с Русия се влошават, предаде АФП
Съобщението дойде след разговорите между министър-председателя на Армения Никол Пашинян, ръководителя на ЕС Урсула фон дер Лайен и държавния секретар на САЩ Антъни Блинкен.
Пропагандист на Путин: След пет години няма да има Армения
Армения се стреми да получи повече икономическа подкрепа от Запада, докато се отдалечава от традиционния си съюзник Русия, която, отслабена от военното си фиаско в Украйна не успя да защити арменското малцинство в Нагорни Карабах от военната операция на подкрепения от Турция съседен Азербайджан през миналата година.
Фон дер Лайен заяви, че четиригодишният пакет от безвъзмездни средства за "устойчивост и растеж" за Армения показва, че ЕС стои "рамо до рамо" с Ереван.
"Европа и Армения споделят дълга и обща история и сега е дошло времето да напишем нова глава", каза тя.
"Вярвам, че общата ни визия за демократично, мирно и проспериращо бъдеще ще продължи да служи като гръбнак и пътеводна звезда на нашите взаимно доверени отношения", отвърна Пашинян.
На срещата в Брюксел той посочи, че остава "ангажиран с нормализирането на отношенията с Азербайджан".
Турция, която е основният поддръжник на Азербайджан, обаче предупреди, че разговорите на Армения със САЩ и ЕС "подкопават неутралния подход, който трябва да бъде в основата на решаването на сложните проблеми на региона".
"Тази инициатива, която изключва Азербайджан, ще проправи пътя на Южен Кавказ да се превърне в зона на геополитическа конфронтация, вместо да служи на мира", обяви турското външно министерство.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!