К огато Антониу Коста встъпи в длъжност като председател на Европейския съвет на 1 декември, той ще стане първият човек от етническо малцинство, който ще оглави една от най-важните институции на Европейския съюз.
В първото си интервю за „Политико“, откакто беше избран за поста през юни, бившият португалски министър-председател, който е от мозамбикски произход, заяви, че иска да използва индийското си наследство, за да преосмисли често неравностойните отношения на Европа с Азия, Африка и Южна Америка.
Въпреки че ЕС исторически има добри отношения със САЩ, сложната му колониална история понякога е възпрепятствала способността му да установи силни връзки с останалата част от света.
След пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна, например, ЕС се бори да получи подкрепа от африканските, азиатските и латиноамериканските държави на международни форуми като ООН.
Като председател на Съвета Коста може да улесни преговорите между националните лидери на ЕС и да представлява блока - заедно с председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен и ръководителя на външната политика на ЕС Кая Калас - на международната сцена.
Говорейки в конферентна зала в централата на Съвета в центъра на Брюксел, Коста заяви, че желае да промени статуквото с това, което той определи като „многополюсен свят“.
Отложиха оповестяването на проекта за състав на новата Европейска комисия
„Трябва да имаме по-тесни отношения с различни региони и държави, които са от значение в един свят, който е много повече от Г-7 или Г-20. Това е свят, съставен от 195 държави”, каза той.
Коста се похвали, че по време на посещението си в Индия министър-председателят Нарендра Моди лично му е връчил карта на чуждестранен гражданин, която му дава право на безсрочно пребиваване и работа - и заяви, че неговата „културна близост, знания и понякога дори езикови умения ... очевидно помагат и се надявам да ги използвам в служба на ЕС“.
Дядото на бъдещия председател на Съвета по бащина линия е от Гоа - индийски щат, който престава да бъде част от залязващата португалска империя само няколко месеца след раждането на Коста. Баба му по бащина линия пък е французо-мозамбикска гражданка.
Произходът на Коста го отличава от досегашните заемащи висши постове в ЕС, повечето от които трудно установяват контакт с континентите, където представителите на Европа понякога са отхвърляни като снизходителни пришълци.
По време на осемгодишния си мандат като португалски министър-председател Коста изгражда близки отношения с чуждестранни лидери, особено с тези от африканските, азиатските и южноамериканските страни, които са част от португалоезичната общност на лузофоните. Неговата харизма, както и статутът на Португалия като малка и незастрашителна страна, спомогнаха за установяването на силни икономически връзки и дори на споразумение за свободно движение с бившите колонии.
„Мисля, че има ясни признаци, че Европа иска да има 360-градусова визия за света, а не еднопосочна“, добави Коста.
The EU is about to have its first president from an ethnic minority. https://t.co/GMM8fIDrBR
— POLITICOEurope (@POLITICOEurope) November 22, 2024
Готови за разговори
Като министър-председател Коста стана известен с постигането на малко вероятни политически споразумения в Лисабон - умения за сключване на сделки, които са много търсени в един все по-поляризиран ЕС.
Политическите лидери на Франция и Германия, които са традиционните силни страни в Съвета, са разсеяни от вътрешни кризи, докато издигащите се евроскептици и ултранационалистически настроени политици заемат ръководни позиции в целия блок.
На този фон предизвикателството пред Коста ще бъде да накара 27-те национални лидери, които участват в Съвета, да се споразумеят за обща позиция относно европейската отбрана; да изработи отговор на потенциалната търговска война със САЩ и Китай; и да съгласува следващия седемгодишен бюджет на блока.
Новоизбраният президент заяви, че е убеден, че елитната група ще успее да постигне консенсусни споразумения, точно както е направила през осемте години, когато той е бил министър-председател на Португалия.
„Дори в най-критичните моменти - като тези, които преживяхме след нахлуването на Русия в Украйна - Съветът винаги успяваше да вземе решения“, каза той. „Понякога се е налагало провеждането на нова среща на върха, но винаги е било възможно да се постигне споразумение.“
В подготовка за новата си работа той прекара есента в посещения на 27-те правителствени ръководители на блока - обиколка за изслушване, която планира да повтаря всеки септември, съвпадаща с началото на новия политически сезон.
„Основната ми мисия е да гарантирам единството между всички... А това означава да съм в постоянен контакт“, каза той.
За разлика от своя предшественик, белгиеца Шарл Мишел, Коста заяви, че желае да бъде в постоянен контакт с председателя на Комисията фон дер Лайен.
Европейската комисия създаде Европейска служба за изкуствен интелект
Мишел и фон дер Лайен прекараха по-голямата част от петте години, в които заемаха висшите постове в ЕС, в разправии, дотолкова, че двете най-важни институции на ЕС на практика престанаха да общуват.
Коста, напротив, е в привидно топли отношения с фон дер Лайен, с която се сближи, когато Португалия беше ротационен председател на Съвета на Европа през 2021 г. Бившият португалски премиер заяви, че е работил в тясно сътрудничество с фон дер Лайен по политиките, насочени към справяне с COVID кризата и разгръщането на плана за възстановяване на ЕС, и че от септември насам екипите им са подготвяли „координираното и хармонично“ разгръщане на новия политически мандат.
Изборът на Коста за председател на Съвета представлява обрат в съдбата на политик, когото мнозина отписаха само преди една година, когато той беше принуден да се оттегли от поста министър-председател на Португалия след скандал за търговия с влияние.
Коста беше посочен като обект на официално разследване, свързано с аферата. Но през изминалите оттогава 12 месеца срещу него не бяха повдигнати никакви обвинения и се очаква разследването да бъде прекратено.
Новоизбраният президент заяви, че този момент е бил „тъжен“, но че е важно да се остави правосъдната система да си свърши работата. Изглежда, че аферата не е нанесла дългосрочни щети на престижа му в Брюксел, където европейските лидери и служители са осезаемо развълнувани от него.
Това може би говори повече за нетърпението им най-накрая да се отърват от Мишел, който ще бъде запомнен като самовлюбен председател на Съвета със склонност да прекъсва срещи на върха и да се изтъква в чужбина.
„Очакваме много от Коста и неговия екип“, каза един от високопоставените дипломати на ЕС. „Но, разбира се, летвата е много ниска.“
* Във видеото: Доклад на ЕК: Конкурентоспособността на ЕС се повишава
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!