Т урският президент Реджеп Тайип Ердоган заедно с министри от кабинета посети в неделя "Света София" в Истанбул, която на 10 юли с президентски указ бе обявена за джамия.
Преди това висшият административен съд в Турция отмени решение на министерския съвет от ноември 1934 г. за даване на статут на музей на храма "Света София", който е построен през шести век като християнска църква, а през 1453 г. е превърнат в джамия.
Посланикът на Турция у нас: Архитектурният облик на "Св. София" няма да се променя
Ердоган се е запознал на място с подготовката за извършването на първата масова петъчна мюсюлманнска молитва (намаз) в "Света София" на 24 юли, съобщиха турските медии.
Идния петък, който е свещен ден за мюсюлманите ден, храмът официално ще бъде отворен за мюсюлмански богослужения /пет пъти намаз през деня и др./, така че молитвата ще има и смисъла на церемония по официалното откриване на "Света София" като джамия след 86-годишно прекъсване.
Чавушоглу е категоричен: Решението за "Света София" е законно
24 юли е знакова дата за Турция, понеже съвпада с Лозанския мирен договор от 1923 г., с който се определя суверенитетът и границите на Турция. Церемониалният намаз на тази дата в "Света София" се оценява и като на послание на Ердоган срещу реакциите, които идват от редица страни заради промяната на статута от музей в джамия, посочват източниците. Поради това се извършва усилена подготовка. Поканени са и гости от чужбина. Очаква се да присъстват около 1000 души. Ръководителят на Диянета Али Ербаш ще ръководи намаза.
Един от най-важните въпроси е за съдбата на християнските мозайки и стенописи, които са уникални и са световно културно богатство. Турски отговорни лица вече заявиха,че те ще бъдат запазени. "Мозайките и стенописите ще останат недокоснати, за да бъдат виждани от всички хора от различни националности, които ще посещават джамията", заяви по този повод президентският говорител Ибрахим Калън.
Президентският помощник Фуат Октай в интервю пред в. "Хюрриет" заяви, че в джамията ще бъде монтирана светлинна система. По време на мюсюлманския намаз в помещенията, където ще се изнася молитвата, със светлинни отражения ще се затъмняват стенописите и фреските. А през времетрането на намаза пак със светлини ще се проектират върху тях сури от свещената книга на мюсюлманите Куран-и керим. По думите на президентския помощник системата била оригинална турска и не позволявала повреждането на стенописите.
Според експерти светлинната система, която ще се ползва в "Света София", ще бъде подобна на тази, която се използва в киното, а също и в някои европейски музеи. Монтирането й ще се извърши от турски инженери.
Ayasofya... pic.twitter.com/SqXRX3N5WG
— Recep Tayyip Erdoğan (@RTErdogan) July 19, 2020
Въпросът за статута на "Света София" беше повдигнат и по време на Европейския съвет в Брюксел. Гръцкият премиер Кириакос Мицотакис призова в петък лидерите на Европейския съюз да заемат "ясна" позиция и да наложат "строги санкции" на Турция в отговор на нарастващата агресия на Анкара срещу Гърция и Кипър, пише гръцкото издание "Катимерини". Говорейки за турските нарушения в Източното Средиземноморие в кратко обръщение към лидерите на ЕС, гръцкият премиер подчерта, че на Турция не може да й се позволява да нарушава суверенните права на две страни членки без да срещне силна реакция. Мицотакис също така спомена за "провокативното решение" на турското правителство да превърне паметника от световното наследство на ЮНЕСКО "Света София" в джамия, като каза, че това позказва отношението на Анкара към международните споразумения, взаимното уважение и междурелигиозния диалог.
Турция отговори на ЕС за "Света София"
Кипърският президент Никос Анастасиадис също коментира отношенията ЕС-Турция. "Всеки път, когато Турция нарушава международното право и подкопава жизненоважни интереси на ЕС и страните членки, Съюзът трябва да отговори колективно и решително с конкретни мерки", написа той в "Туитър". Същевременно пресслужбата на кипърското правителство съобщи, че след изявленията на Анастасиадис и Мицотакис в Брюксел Съветът на ЕС е решил да проведе през септември специална сесия за обсъждане на отношенията между ЕС и Турция.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!